Театральний факультет


Театральна освіта, здобута на факультеті Харківського університету мистецтв, в усі часи вважалася однією з найпрестижніших. Її глибокі традиції пройшли випробовування часом, складалися і викарбовувалися за активного впливу Леся Курбаса, І. Мар’яненка, Д. Антоновича, М. Крушельницького, В. Афанасьєва, А. Плетньова та А. Горбенка, а також багатьох інших славетних корифеїв театру. Відомі випускники факультету працюють в усьому світі, в тому числі у Києві, Москві та Санкт-Петербурзі. Це, зокрема, народні артисти України М. Мащенко, О. Гетманський, народні артисти Росії О. Петренко, С. Коркошко, Б. Паюровський. Тут засяяли таланти, якими пишається наша культура: Н. Фатєєва, Н. Русланова, Л. Биков, Л. Тарабаринов, Л. Сердюк-мол. Продовжуючи високі традиції попередників, викладачі факультету і нині є провідними фахівцями у галузі театру. Серед них такі відомі практики, як народні артисти України О. Барсегян, Ю. Головін, О. Васильєв та О. Рубінський, заслужені діячі мистецтв України О. Аркадін-Школьник, О. Інюточкін, С. Пасічник, заслужені артисти України О. Стеценко, В. Горбунов, Ю. Євсюков, А. Лобанов, М. Тягнієнко, заслужені артисти АР Крим О. Дмитрієва, заслужена артистка Молдови А. Філіпова.

Студенти і випускники театрального факультету ХДУМ ім. І. Котляревського регулярно стають переможцями у престижних заходах: міжнародний фестиваль театрів ляльок та інших форм театру анімації «Аніма», міжнародний фестиваль недержавних театрів «Курбалесія», конкурс читців ім. О. Леснікової (Харків); Всеукраїнські конкурси читців ім. Р. Черкашина і Лесі Українки; міжнародний фестиваль «Добрий театр»; міжнародні фестивалі театрів ляльок «Золотий телесик» і «Подільська лялька» та багато ін. Як кращу серед представлених шкіл було оцінено майстерність харків’ян на Міжнародному фестивалі театральних шкіл «Натхнення» (Київ).


Декан факультету - заслужений працівник культури України, доцент Галина Яківна Ботунова - відомий театрознавець, педагог, досвідчений керівник і організатор в галузі театральної справи і вищої мистецької освіти.

Після закінчення в 1975 р. театрознавчого факультету Харківського державного інституту мистецтв ім. І.П. Котляревського працювала завідуючою літературною частиною Харківського державного академічного російського драматичного театру ім. О.С. Пушкіна, заступником начальника управління культури Харківського облвиконкому, де опікувалася театрально-концертними організаціями та навчальними закладами мистецтва та культури.

З 1988 р. на постійній роботі у ХДУМ ім. І.П. Котляревського, спочатку на посадах декана театрального факультету і доцента кафедри історії театру, з 1995 р. - завідувача кафедри історії театру, з 1997 р. по 2006 р. - проректора з наукової роботи і театральної освіти інституту.


Г.Я. Ботунова багато робить для активізації науково-творчої роботи Університету. Налагоджено систематичний випуск науково-методичної літератури - монографій, навчальних посібників, методичних розробок програм, наукових збірок. Щорічно на базі Університету проводяться міжнародні, Всеукраїнські і внутривузівські наукові конференції і симпозіуми, міжнародні музичні фестивалі. Активно працює науково-творче студентське товариство. У 2004 р. створено товариство молодих вчених.

Г.Я. Ботунова як проректор з театральної освіти докладає чималих зусиль для вдосконалення навчального процесу зі спеціальності 7,8.02021 "Театральне мистецтво", приведення його у відповідність до сучасних вимог. За її участі спеціальність у 2003 р. було акредитовано за IV рівнем.

Плідно працює Г.Я. Ботунова і як завідувач кафедри історії театру, викладач та науковець. Нею опубліковано більше 30 науково-дослідницьких і методичних робіт, більшість з яких присвячені історичним і теоретичним аспектам розвитку театрального мистецтва і мистецької освіти у Харкові.

Г.Я. Ботунова - ініціатор, організатор і незмінний учасник багатьох науково-методичних і науково-теоретичних конференцій. Вона нагороджена знаком "Відмінник освіти України", Почесною відзнакою Міністерства культури і мистецтв України "За досягнення в розвитку культури і мистецтв".