Кафедра майстерності актора та режисури театру анімації

Кафедри


Завідувач кафедри

ІНЮТОЧКІН ОЛЕКСАНДР ОЛЕКСАНДРОВИЧ
Заслужений діяч мистецтв України, професор

Випускники кафедри отримують такі кваліфікації:

  • Бакалавр: актор театру ляльок; режисер театру ляльок
  • Магістр: актор театру ляльок, науковець-дослідник, викладач ВНЗ; режисер театру ляьок, науковець-дослідник, викладач ВНЗ

 

Склад
Історія

 

Важливою подією в житті театрального відділення Харківського державного інституту мистецтв імені І. П. Котляревського кінця 1960-х – початку 1970-х рр., стало відкриття нового напрямку підготовки фахівців для театрального мистецтва – акторів та режисерів театрів ляльок.

Закономірно, що це сталося саме у Харкові, оскільки тут існували міцні театральні традиції мистецтва лялькарів, що були закладені в 20-х – 30-х рр. ХХ ст. П. Джунковським, В. Бєлорусовою, Овчинніковими і продовжені видатним актором і режисером, Іваном Миколайовичем Шаховцем, керівником Всеукраїнського Показового театру ляльок. Колектив Показового отримав неабияку підтримку з боку лідера нового українського театру Леся Курбаса та його найближчих соратників. На жаль, театральний Харків поніс у тридцяті роки непоправні втрати. Як і Лесь Курбас, Іван Шаховець був відсторонений від керівництва театром, а потім – 1938 року – репресований. Не менш жорстокими були сорокові роки, коли під час війни та окупації Харкова припинили існування майже всі професійні колективи лялькарів.

Відродження театру ляльок у Харкові почалось у 1952 році, коли художнім керівником єдиного на той час у місті Обласного театру ляльок імені Н. Крупської (заснований 1939 року) став колишній учень І. Шаховця Віктор Андрійович Афанасьєв (1917–1987). Ще в юнацькі роки В. Афанасьєв починав актором Показового театру ляльок, а потім сам створював театри в Барнаулі, Караганді та навіть в екзотичному Каїрі. Цей видатний діяч, блискучий організатор театральної справи, згодом віце-президент радянського центру УНІМА (Міжнародного союзу лялькарів), за кілька років зміг, спираючись на кращих представників творчої інтелігенції Харкова, зробити театр ляльок справжнім центром мистецького життя, гордістю харків’ян. У 1998 році Харківському театру ляльок було присвоєно ім’я народного артиста України Віктора Афанасьєва, а в 2002 – він став першим у країні академічним театром ляльок.

Саме за ініціативою В. Афанасьєва у 1969 році при театральному факультеті Харківського державного інституту мистецтв ім. І. П. Котляревського вперше було набрано курс зі спеціалізації «акторське мистецтво театру ляльок». На початку 1973 року, згідно з наказом міністерства культури Української РСР, в нашому вузі офіційно було проголошено створення кафедри театру ляльок, що мала готувати акторів та режисерів, а її завідувачем призначено В. Афанасьєва. Фундаторами кафедри стали провідні фахівці Харківського театру ляльок – актори, режисери, художники – І. Кагановська, М. Корик, О. Щеглов, С. Смелянська, В. Маяцький, А. Радіонова, О. Юдович, С. Давидов, заслужена артистка України Е. Смірнова, Ш. Фоєрберг та ін. Згодом на викладацьку роботу були запрошені Б. Хижняк (з Кишиніва), художниця Н. Ланге, випускники ЛДІТМіКу С. Фесенко та М. Наумов. Для викладання «живого плану» були запрошені випускниця школи-студії імені Б. Щукіна Н. Леонтович, з кафедри майстерності актора – досвідчений педагог Н. Крапівіна (Богомолова) та провідний актор Харківського академічного драматичного театру ім. О. С. Пушкіна народний артист України Б. Табаровський. Курс режисури вели заслужений діяч мистецтв Білоруської РСР, професор Б. Скибневський, заслужений артист Росії, доцент В. Цвєтков, доцент Я. Рєзніков.

Особливістю організації навчального процесу на кафедрі театру ляльок в перше десятиліття було те, що його основною базою був театр: матеріальна частина учбових вистав виготовлялась майстрами і художниками театру, а студенти мали можливість щоденно спілкуватися з такими видатними акторами, як П. Янчуков, Г. Стефанов, Л. Гнатченко, М. Корик, молодою режисурою (В. Шрайман), художниками О. Щегловим, В. Кравцем.

За перше десятиліття існування кафедри театру ляльок В. Афанасьєв підготував нове покоління професійних лялькарів, створив потужний науково-методичний центр, де поруч із досвідченими викладачами почали свою педагогічну діяльність молоді випускники кафедри.

У наступний період кафедру очолювали: 1983-1984 – Смілянська Світлана Олександрівна, доцент, кандидат мистецтвознавства; 1984-1988 – Резніков Яків Лазаревич; 1988-1989 – Інюточкін Олександр Олександрович, в. о. доцента.

З 1989 р. по 2004 рр. під керівництвом Леоніда Петровича Попова, вихованця кафедри, доцента, заслуженого артиста України, здійснюються проєкти відродження традицій національної культури у поєднанні з орієнтацією на кращі зразки світового мистецтва. На студентській сцені неодноразово відтворюється народний український вертеп, як у своєму класичному вигляді, так і в новітніх стилізованих версіях.

На кафедрі в цей час працювали: доценти Я. Рєзніков, І. Кагановська, старші викладачі О. Інюточкин, С. Фесенко, Р. Ковальова, С. Довлетова, заслужена артистка України В. Дорошенко. Були запрошені також відомі фахівці: заслужений артист Росії, доцент В. Цвєтков, М. Хомутов, Є. Гімельфарб, А. Роденко, заслужений артист України О. Рубінський, згодом народний артист України, професор; С. Пасічник, згодом заслужений діяч мистецтв України; заслужений діяч мистецтв України, доцент І. Борис та ін.

У 2004 році завідувачем кафедри став театрознавець за фахом Євгеній Теодорович Русабров. За ініціативи Є. Русаброва, враховуючи стрімкі зміни в естетиці театру ляльок, кафедра розширює підходи до виховання акторів і режисерів для цього виду театрального мистецтва, і 2004 р. отримує нову назву – кафедра майстерності актора та режисури театру анімації.

На кафедрі в цей період продовжували плідну викладацьку роботу педагоги зі значним досвідом – народний артист України, професор О. Рубінський, заслужена артистка АР Крим, доцент Р. Ковальова (до 2008 р.), заслужений артист України, доцент В. Горбунов (до 2017 р.), доцент С. Фесенко, доцент кафедри С. Довлетова, заслужений діяч мистецтв України С. Пасічник, а також молодше покоління – головний режисер Харківського академічного театру ляльок імені В. А. Афанасьєва, заслужена артистка АР Крим, доцент кафедри О. Дмітрієва, головний художник цього ж театру старший викладач Н. Денисова, старші викладачі Р. Никоненко, А. Обіжаєв, Ю. Білинська, О. Коваль, І. Полянська, А. Солоняк, І. Фалькова, І. Пірович, І. Ципіна, Світлана Пасічник; концертмейстери Ж. Мамаєва, Л. Свічкаренко, Ю. Грицун, Г. Леонова.

З 2004 р. у Харкові починає свою історію міжнародний фестиваль театрів ляльок та інших форм сценічної анімації – «ANIMA», ініціатором та організатором якого виступив О. Інюточкін у співдружності з Харківським академічним театром ляльок імені В. А. Афанасьєва. «ANIMA», дав можливість харків’янам і, насамперед, викладачам і студентам познайомитися з широким «спектром театрально-анімаційних технік і художніх напрямків». На фестивалях, що проходили у 2004, 2006, 2008 рр. на базі Харківського театру ляльок, були показані вистави кращих театрів світу.

З 2011 по 2013 рр. кафедру очолювала Довлетова Світлана Анатоліївна.

З 2013 р. кафедру очолює Інюточкін Олександр Олександрович — професор, заслужений діяч мистецтв України.

Кафедра бере активну участь у міжнародних та вітчизняих театральних фестивалях. Лише за останнє десятиліття студентські вистави були учасниками десятків фестивалів, зокрема: «Tallinn Treff Festival» (2012 р.), Міжнародний фестиваль студентських театрів ляльок університетів мистецтв (м. Тегеран, Іран, 2014 р.), театральний фестиваль «Walizka» (м. Ломжа, Польща, 2016 р.), фестиваль «Istropolitana Projekt» Братиславської академії театрального мистецтва (м. Братислава, Словакія, 2016 р.), ХХІІІ Міжнародний фестиваль театрів ляльок «Театр у чемодані» (м. Віль’янді, Естонія, 2019 р.), ХХХІ Міжнародному фестивалі університетських театрів (м. Касабланка, у Мароко, 2019 р.) фестиваль лялькарських шкіл «Метаформи» (м. Вроцлав, Польща 2019  р.). Уже стало традицією, що практично кожні два роки кафедра бере участь у Міжнародному фестивалі лялькових театральних шкіл факультету лялькового мистецтва Варшавської театральної академії імені О. Зельверовича. (м. Білосток, Польща). А також щорічно – в Міжнародних театральних фестивалях, які проводяться в Україні: «Добрий театр» (м. Енергодар), «Лялькова веселка» (м. Запоріжжя), «Подільська лялька» (м. Вінниця), «Інтерлялька» (м. Ужгород), «ANIMA» (м. Харків), Міжнародний фестиваль театрів ляльок «PuppetUp» (м. Київ), «І люди, і ляльки» (м. Львів) та ін.

Наразі на кафедрі працюють викладачі: доцент С. Фесенко, доцент кафедри, заслужена артистка АР Крим О. Дмітрієва, старші викладачі С. Довлетова, Ю. Білинська, О. Коваль, М. Осипов, Н. Денисова, Д. Кушніренко, А. Шевченко, викладач Н. Шаповалова, концертмейстери Л. Герман, Ж. Мамаєва, Г. Леонова.

При кафедрі існує художньо-виробнича майстерня (керівник – І. Пірович), працівники якої разом зі студентами виготовляють ляльки та декорації для курсових і дипломних вистав, що їх за роки існування кафедри було створено понад сто.

З кожним роком авторитет кафедри зростає як в Україні, так і за її межами. Виховання сучасного актора та режисера театру анімації кафедра здійснює, враховуючи світовий досвід мистецької педагогіки та національні традиції української театральної школи.