Кафедра музичного мистецтва естради та джазу

Кафедри

Завідувач кафедри - Заслужений діяч естрадного мистецтва України, кандидат мистецтвознавства, доцент Наталя Володимирівна Дрожжина.

Випускники кафедри отримують такі кваліфікації:

  • Бакалавр: артист (соліст) оркестру, артист ансамблю, викладач 
  • Магістр: науковець-дослідник, викладач ЗВО, артист (соліст) естрадного оркестру, артист естрадного ансамблю, 
Склад
Історія

 

Історія кафедри музичного мистецтва естради та джазу починається  1992 р., коли на кафедрі оркестрових духових та ударних інструментів Харківського державного інституту мистецтв ім. І. П. Котляревського вперше було набрано інструменталістів - здобувачів вищої музичної освіти естрадно-джазової спеціалізації. З вересня 1994 року цей напрямок було виокремлено в кафедру «Інструменти естрадного оркестру», яку очолив видатний митець, один із фундаторів вищої професійної естрадно-джазової освіти України, професор ЛИТВИ́НОВ Олександр Ісакович (17.11.1927 р. – 15.03.2007 р.) – народний артист України (1978), академік Української академії наук національного прогресу (1999), професор (1992), диригент, композитор, аранжувальник, піаніст-імпровізатор.

Композиторська спадщина Олександра Литвинова охоплює широкий спектр різноманітних жанрів: балети, концерти, ансамблі, твори для духового, камерного та естрадно-симфонічного оркестру, твори для окремих інструментів, вокально-хорові твори. Покоління шестидесятників дуже добре пам’ятають унікальний жіночий естрадно-симфонічний оркестр «Харків’янка», художнім керівником і душею якого був Олександр Ісакович Литвинов. Цей славнозвісний колектив добре знали не тільки на теренах нашої країни, але й далеко за її межами. Вагомий творчий внесок О. І. Літвінова у розвиток національної культури України було високо оцінено Урядом: у 1965 р. присвоєно почесне звання заслуженого артиста України, а у 1978 р. - почесне звання народного артиста України.

Постать Маестро Литвинова залишила глибокий слід в історії музичного мистецтва України. Дуже влучно про цінність творчої спадщини Майстра висловлено в книзі «Олександр Ісаакович Литвинов. До 75-річчя від дня народження» авторами А. Мізітовою та О. Садовніковою: «сфер діяльності, яким присвятив себе Олександр Ісакович Литвинов, з лихвою вистачило б на декілька життів. В нього ж всі вони дивним чином вміщені в одне – дуже насичене, «ущільнене», поліфонічне. І в цій поліфонії кожен з голосів яскравий, виразний, значущий…».

Саме надзвичайна відданість джазовому мистецтву, впевненість у необхідності його розвитку в Україні, а також бажання передати свої знання та досвід наступним поколінням музикантів надихнули Олександра Ісааковича заснувати кафедру інструментів естрадного оркестру. До останніх днів свого життя О. І. Літвінов керував студентським естрадним оркестром університету мистецтв, вів клас диригування, ансамблю, читання партитур та аранжування.

3 2007 по 2019 р.р. кафедру очолював Заслужений діяч мистецтв України (2017 р.), професор (2020 р.), видатний фахівець в галузі саксофонного виконавства Віктор Васильович Чуріков (в липні 2008 р. кафедру «Інструменти естрадного оркестру» було перейменовано на «Музичне мистецтво естради та джазу»).

З 2019 р. кафедру очолює представник нової генерації української вокальної школи естрадного мистецтва, який має великий досвід концертно–виконавської, науково–методичної, педагогічної та організаційної роботи, Наталя Володимирівна Дрожжина - кандидат мистецтвознавства (2009 р.), доцент (2010), Заслужений діяч естрадних мистецтв України (2018 р), Дипломант XХІ обласного конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена»в номінації «Викладач професійно-орієнтовних дисциплін» (2019 р.). Н. В. Дрожжина - автор універсальної методології професійного навчання естрадно-джазових співаків, апробованої в системі вищої освіти України. Її фахові науково-методичні розробки сьогодні є фундаментом побудування нових форм педагогічної теорії і практики: цінним внеском у навчально-методичне забезпечення є 30 публікацій науково-методичного характеру, серед яких і навчально-методичний посібник «Теоретико-методичні засади естрадно-джазового співу» (з грифом МОН 2010, 2019), підручник для магістрів «Вокальне мистецтво естради: історія, теорія, практика» (2019). Кандидатська дисертація (2008) - це перше дослідження в Україні в галузі вокальної естради, яке заповнило «білу пляму» в українському музикознавстві в цій галузі в історико-методологічному дискурсі.

Клас джазового фортепіано веде яскравий представник сучасного українського джазового мистецтва Сергій Петрович Давидов - кандидат мистецтвознавства (2015), лауреат Муніципальної творчої премії імені Б. Гмирі (2012) та регіональної премії «Народне визнання» у номінації «Музика» (2013).

Лауреат багатьох міжнародних джазових фестивалів Сергій Давидов багато виступає з різноманітними сольними та ансамблевими джазовими програмами. Засновник щомісячних джазових концертів у залі Харківської обласної філармонії «Джазові вечори з Сергієм Давидовим» (з 2006). В переліку творчої концертної співпраці виступи та концерти з такими всесвітньо відомими музикантами, як AdamNussbaum, JedLevy, ChrisDhalgren, FrankLacy, JoeFord, FrankParker, Вадим Неселовський, Валерій Пономарьов, BillMollenhof, EveCornelious (США); GeorgeHaslam (Великобританія); AndreasOberg (Швеція); KarlheinzMiklin, EwaldOberleinter, Андрій Прозоров (Австрія), MariuszBogdanowicz, AdamWendt, KrzysztofSzmanda (Польща); Ігор Бутман, Данііл Крамер, Аркадій Шилклопер, Анатолій Герасимов, Віктор Єпанєшніков, Антон Ревнюк. Співзасновник і арт-директор міжнародного джазового фестивалю «ZaJazzFest» (2008 – 2012). Автор понад 100 джазових тем.

Провідні позиції творчої спрямованості засновника Біг-бенду ХНУМ ім. І. П. Котляревського Олександра Литвинова сьогодні продовжує лауреат міжнародних і національних конкурсів і фестивалів Юрій Ігоревич Ковач, під орудою якого студентський джазовий оркестр посів почесні лауреатські місця на 24 міжнародних та всеукраїнських джазових конкурсів та фестивалів:

1-5) Міжнародний джазовий конкурс «Джалітон»  (м. Ялта 2006, 2010, 2012, 2013, 2014 рр.);

6-7) Всеукраїнський джазовий конкурс (м. Донецьк 2006, 2009 рр.);

8-9) Всеукраїнський джазовий фестиваль «InternationalJazzDay» (м. Запоріжжя 2008, 2012 рр.);

10-11) Міжнародний конкурс “Organum” (2009, 2011 рр.);

12) Всеукраїнський джазовий фестиваль «Сосо джаз» (м. Південний 2010 р.);

13-14) Міжнародний джазовий фестиваль «Черкаські джазові дні» (м. Черкаси 2007, 2011 рр.);

15) Всеросійський джазовий фестиваль біг-бендів (м. Білгород, 2006 р.);

16) Всеукраїнський джазовий фестиваль біг-бендів «Кривба’ss Jazz» (м. Кривий Ріг, 2013 р.);

17) Всеукраїнський конкурс виконавців «Полтавська битва» (м. Полтава, 2015 р.);

18) Міжнародний джазовий фестиваль «Za Jazz Fest» (м. Харків 2009 р.);

19) Міжнародний джазовий фестиваль біг-бендів (м. Харків, 2013 р.);

20) Всеукраїнський фестиваль «Українська JAZZвесна»  (м. Дергачі, Харківської обл., 2016 р.);

21) Міжнародний конкурс “JazzFiesta” Grand Prix (м. Харків 2017 р.);

22 - 23) Всеукраїнський фестиваль «Українська JAZZвесна», м. Дергачі, Харківської обл., 2018 р.та 2019 р.);

24) Міжнародний конкурс «JazzFiesta» I місто (м. Харків, 2019 р.);

25) Міжнародний конкурс «JazzFiesta» Grand Prix (м. Харків, 2020 р.).

Фахові дисципліни «Оркестровий клас», « Оркестровий клас. Групи» викладав артист України (2009) Андрій Висовень(2019-2022 рр.).

З 2021 р. лекційні курси професійної підготовки за фахом «Історія естрадно-джазового мистецтва», «Основи інструментування та диригування», «Історія музично-розважального театру», «Сучасні технології аранжування естрадної пісні», «Методика викладання спецдисциплін ЗВО» та інш. на кафедрі викладає доктор мистецтвознавства (2008), професор (2012) Володимир Миколайович Откидач – провідний науковий фахівець в області естрадного мистецтва, автор понад 100 наукових і навчально-методичних публікацій.

В останні роки науково-педагогічний склад кафедри поповнили молоді перспективні викладачі-виконавці:

клас труби - лауреат міжнародних конкурсів та фестивалів Артем Володимирович Дмитриченков (2021) (має масштабну концертну діяльність в різних країнах у складі відомих гуртів «Жадан і Собаки», «PrimeOrchestra», «Імпульс», «Сила і Ніжність» та групи Олександра Долгова);

клас саксофону та джазового ансамблю - лауреат міжнародних та всеукраїнськіх конкурсів Євген Миколайович Кузьмов (2022) (працював з багатьма відомими артистами та музикантами, як FrancisGoya, DanDelgado, HeatherSullivan, Claude-EricBrunelle, DavieHowes, DuncanTuck, LouisCharlesGazzara, Сергієм Бабкіним, амбасадором світової зали блюза в Україні Олександром Долговим та інші);

в класі ударних інструментів педагогічні надбання старшого викладача Олександра Тимофійовича Агєєва продовжив його випускник Глеб Андрійович Кошмай (2022) -  лауреат всеукраїнських та міжнародних конкурсів, учасник джазових фестивалів;

в класі фортепіано – педагогічні надбання С.П.Давидова продовжує кандидат мистецтвознавства Олена Вячеславівна Воропаєва (2022);

в  класі тромбону в різні роки викладали: кандидат мистецтвознавства, доцент Олег Вікторович Федорков, Юрій Володимирович Растворцев, випускник кафедри Сергій Сергійович Цимбал. З 2022 р. над формуванням виконавської майстерності тромбоністів працює кандидат мистецтвознавства Олександр Сергійович Дубка;

в класі бас-гітари, електро-гітари працює лауреат міжнародних та всеукраїнських конкурсів Олександр Люс’єнович Блинков (з 2003 р.).

В 1998 році до інструментальних фахових спеціалізацій кафедри додався естрадно-джазовий спів, який у різні роки вели заслужені артисти України В. Харитонова, А. В. Тимошенко, Г. Г.  Сет’ян, а також викладачі М.  Герасімова, Н.  Біляєва.

Зараз в класі естрадно-джазового вокалу викладають доцент Н. В.Дрожжина (з 2002 р.) та випускники кафедри: кандидат мистецтвознавства О. С. Федорченко (2009-2012 рр. та з 2022 р.) та лауреат міжнародних та національних конкурсів Я. В. Ліхачьова (з 2022 р.).

В класі естрадного вокального ансамблю в різні роки працювали: кандидати мистецтвознавства О. С. Федорченко, Н. В. Дрожжина, заслужений артист України Г. Г.  Сет’ян, викладач Н. В. Біляєва. Зараз за цей напрямок фахової компетентності вокалістів відповідає О.І. Яхно.

Клас джазового ансамблю ведуть  професор В. В. Чуріков, старші викладачі Ю. І. Ковач, О.Л. Блинков, викладачі С. С. Цимбал, Є. М. Кузьмов.

Професійно-орієнтовні навчальні дисципліни «Основи звукорежисури», «Комп’ютерні програми запису, монтажу та обробки звуку», «Комп’ютерні технології у виконавській практиці естрадного співака» викладає головний звукорежисер Харкiвського академiчного театру музичноi комедii, викладач кафедри О.І. Богомолов (2007, 2022).

Концертмейстери кафедри «Музичне мистецтво естради та джазу» ХНУМ імені І. П. Котляревського

Провідний концертмейстер, кандидат мистецтвознавства (2009) Воропаєва Олена Вячеславівнапрацює на кафедрі з 2005р. в класах естрадно-джазового співу та співу з естрадним ансамблем. Авторка дисертаційного дослідження на тему «Джаззінг якформа взаємодії академічного та «третього» пластів у джазі» (2009).

Провідний концертмейстер Романова Мілена Олександрівна працює на кафедрі з 1995 р. в класах саксофону та труби.

Провідний концертмейстер, лауреат міжнародних та всеукраїнських конкурсів Утленко Вікторія  Венигдитівна працює на кафедрі з 1996 р. в класах тромбону, бас – гітари, електро-гітари,  ударних інструментів. 

Концертмейстер Лосєв Віталій Олександрович працює на кафедрі з 2022 р. вкласах  естрадно-джазового співу, співу з естрадним ансамблем, естрадного вокального ансамблю. Має великий досвід виконавської та концертної діяльності.Приймав участь у джазових фестивалях: «Koktebeljazzfestival» (2013р.), «JAZZPERfest» (м. Харків, 2015 р.), «Leopolisjazzfestival» (м. Львів, 2019 р.), «JazzKolo» (м. Київ, 2018 p.). Співпрацював із відомими світовими джазовими музикантами: IngridArthur (USA), KarlFrierson (вокаліст гурту De-Phazz, USA), VernonHill (USA), Ольга Лукачова (Україна), Ігор Закус (Україна). Автор двох джазових альбомів у складі проектів «LosSamos» (альбом  «OFFCOURCE» (2016p.) та «MACODEStrio» (альбом «Літо», 2009 р.).

Провідним концертмейстером в класах естрадно-джазового співу працював також випускник кафедри відомий джазовий піаніст, лідер гурту «AcousticQuartet» Юхим Чупахін (фулбрайтівський стипендіат у WilliamPatersonUniversity, Wayne, NewJersey, 2012-2014), учасник гурту «SunSay» (2007-2010), саунд-продюсер української документальної стрічки «Мустафа» та інш. З 2013 року Юхим Чупахін  живе і працює в Нью-Йорку. Життя та насичена робота в США не стали на заваді творчій діяльності в Україні, Юхим Чупахін продовжує давати сольні концерти в Україні та співпрацювати із українськими зірками. Окрім вищезгаданих артистів, Чупахін працював із такими знаменитостями, як Кузьма Скрябін, Сергій Жадан, Сергій Бабкин,   Святослав Вакарчук,  Jamala та інш.

Таким чином, з початку свого існування кафедра музичного мистецтва естради та джазу виховує і формує нову генерацію професіоналів естрадного і джазового мистецтва України, які блискуче презентують українську професійну школу в Україні і в світі, плідно працюють у вищих та середніх закладах музичної освіти, підтвердження чого знаходимо у географії творчо-виконавської та педагогічної діяльності випускників та студентів кафедри, їх чисельних перемогах на міжнародних та національних конкурсах і фестивалях, у налагодженні міцних творчих контактів з видатними джазовими музикантами України та зарубіжжя, що є суттєвим внеском колективу кафедри в подальший розвиток естрадно-джазового мистецтва в нашій країні.