Кафедра майстерності актора

Виконуюча обов'язки завідувача кафедри – Заслужена артистка України, доцент кафедри Оксана Володимирівна Стеценко.

Кафедра майстерності актора стала першою випускаючою кафедрою у відкритому в 1944 року Харківському театральному інституті. Першим завідувачем кафедри став видатний актор і педагог, корифей українського театру, учень М. Л. Кропивницького Іван Олександрович Мар'яненко (1878-1962), професор, нар. арт. СРСР, лауреат Державної премії. Він керував кафедрою з 1944 по 1960 роки. Його щонайвищий авторитет як художника сцени, педагога і людини сприяв створенню атмосфери творчої наснаги і співдружності у стосунках з іншими кафедрами, у взаєминах між педагогами і учнями, а також активному пошуку ефективних методик роботи зі студентами, визначив високий професійний рівень педагогічного складу кафедри. 

Тоді до педагогічної діяльності на українське відділення акторського факультету були залучені видатні майстри сцени, колишні «березільці» народні артисти СРСР: Д. Антонович, Л. Сердюк; народні артисти України: В. Чистякова, М. Покотило; заслужені артисти України Є. Бондаренко. 

На російському відділенні зі студентами працювали нар. арт. СРСР О. Крамов, нар. арт. України В. Аристов, засл. арт. України Я. Азимов, професор О. Глаголін. Відтоді кафедра майстерності актора започаткувала традицію залучати для виховання студентів обдарованих і кваліфікованих викладачів, які б мали як практичний досвід роботи на сцені, так і високий теоретичний рівень, орієнтувалися на досвід акторсько-режисерської школи «Березіля», на кращі традиції вітчизняної театральної культури взагалі. Ці засади педагогічної та творчої орієнтації кафедри підтвердили свою плідність досить швидко. Невдовзі перші випускники кафедри майстерності актора займають провідні місця в багатьох театрах та кіностудіях країни. Серед них народні артисти СРСР: Л. Тарабаринов, Б. Табаровський В. Грипич; народні артисти України: Л. Биков, Б. Ставицький, Р. Колосова С. Чибісова; народна артистка Росії Р. Мануковська, заслужені артисти України: Р.Кірина, В.Сухарєва, та ін. 
У 1960-1974 роках кафедру очолював професор, нар. арт. СРСР, лауреат Державних премій Олександр Іванович Сердюк (1900-1989), випускник Київського музично-драматичного інституту їм. М.Лисенка. Під його керівництвом кафедра продовжувала навчати та виховувати акторів у найкращих традиціях класичного та новітнього українського театру, оздобленого красою та поетичністю, проникненням у саму суть явних і потаємних людських почуттів та пристрастей.
З 1974 по 1978 роки кафедрою керував доцент, учень І. А. Мар'яненка Микола Семенович Борисенко (1919-2008), згодом декан театрального факультету. За його часів до викладання на кафедрі були запрошені нар. арт. СРСР Л. Тарабарінов, нар. арт. України Р. Колосова, ст. викладачі: А. Литко, В. Мащенко та ін.
У 1978-2002 роках кафедрою завідував професор, нар. арт. України, провідний актор Харківського академічного російського драматичного театру ім. О.С.Пушкіна Євген Васильович Лисенко (1933-2002), що отримав театральну освіту в Москві, у школі-студії В. І. Неміровича-Данченка при МХАТі. Він став художнім керівником шести акторських курсів, випускники яких з успіхом працюють в Україні та Росії. Серед них засл. арт. Росії Д. Чопенко та В. Ровенський (Москва), засл. арт України О. Смолій, Д. Ященко та ін.
У 2002-2008 роках кафедру майстерності актора очолював засл. діяч мистецтв України Анатолій Якович Литко (1934-2008), випускник двох факультетів вишу – акторського та режисерського.
З 2008 по 2020 кафедру очолював Заслужений діяч мистецтв України, доцент Садовський Леонід Вікторович (1949-2020). 1977 – закінчив Харківський державний інститут культури (зараз – ХДАК), а 1987 – Харківський державний інститут мистецтв імені І. П. Котляревського (зараз – ХНУМ), отримавши освіту режисера драматичного театру (художній керівник курсу – О. С. Барсегян).

Нині основу педагогічного складу кафедри вже традиційно складають вихованці акторського та режисерського факультетів ХДУМ, що дозволяє їй надійно охороняти і підтримувати спадкоємність і сторичного досвіду навчально-методичної роботи зі студентами та поєднувати фундаментальність академічної школи та гнучке використання досягнень сучасної театральної педагогіки. 

Сьогодні на кафедрі працюють провідні та видатні артисти Харківських театрів – народні артисти України:  А. Васильєв, Є. Євсюков; засл. діяч мистецтв України О. Аркадін-Школьник; заслужений артист України, доцент А. Лобанов, заслужена артистка України О. Стеценко, О. Кривошеєва. 

Поряд з майстерністю актора викладається багато професійних дисциплін: сценічна мова, ритміка, сценічний рух, сценічний бій, сценічне фехтування, танок (класичний, народний, сучасний, контактна імпровізація). Ці дисципліни викладають такі високо професійні фахівці як: засл. арт України, доцент  Л. Марков, кандидат мистецтвознавства, доцент К. Бортник, І. Полянська, В. Розін. 

Кафедра бере активну участь у міжнародних, всеукраїнських, обласних фестивалях та конкурсах. 
Студенти кафедри є лауреатами міжнародних фестивалів, таких як: фестиваль театральних шкіл «Натхнення» та театрального фестивалю «Простір»  (м. Київ), Всеукраїнського фестивалю театрального мистецтва «В гостях у Гоголя» (м. Полтава), «Південні маски», «На крилах кохання».
У 2009 році було поновлено роботу навчального театру, що отримав має назву «Пятий поверх». На його сцені йдуть вистави за п’єсами видатних європейських, російських та українських драматургів: І.Котляревського «Енеїда. Ми» (реж. – ст. викл., засл. арт. України О.  Стеценко.), М.Гоголя «Одруження» (реж. – засл. діяч мистецтв України О. Аркадін-Школьник); Л.Толстого «Влада темряви» (реж. – ст. викладач Л.Садовський), «Ідіот» (за романом Ф. Достоєвського, реж. – ст. викл. Л. Садовського), А.Вальєхо «В палаючій пітьмі» (реж. – ст. викл. С. О. Бережко), «І буду вірною до віку» (за оповіданням А.Чехова  «Ведмідь», реж. – ст. викл., засл. арт. України О. Стеценко), Лопе де Вега «Собака на сіні» (реж. – ст. викл. С. Бережко), «Шантрапа» (реж. С. Бунзяк., худ. кер. курсу Л. Садовський ), вистава «Ніч після випуску» за О. Галіним (реж. – доцент, засл. арт. України А. Лобанов); також було організовано та проведено спільний проект ХНУМ ім. І. Котляревського та Національного центру Л. Курбаса (м. Київ), поставлена вистава «Дивна і повчальна історія» (реж. – О. Шапоренко).
Всі вистави навчального театру отримали позитивну оцінку харківської преси та мистецької громадськості міста. У студентському театрі показується не менше 3-ох вистав на тиждень із запрошенням глядачів. Налагоджено випуск реклами, обладнано театральну тумбу біля входу в приміщення факультету, а також фотостенди у вікнах першого поверху.
Студенти та викладачі кафедри приймають активну участь в культурному житті міста та області. Випускники кафедри працюють не тільки в мистецьких установах України, але й у містах близького та далекого зарубіжжя.