Українсько-китайський музичний вечір10.05.2018

Марина Дербас
Фото – Марина Дербас, Олександр Кусков


Цзян Цінь співає «Соловейко» М.Кропивницького


    Чжоу І


Чжоу Чі і Ляо Менюань виконують китайську
пісню «Скучила по Китаю»


Квартет тенорів Лян Цзітао, Ван Дуаньгуй,
Чжоу І, Не Сянфен виконує "O sole mio" Е.Капуа

 


    Після концерту

Традиційний концерт «Українсько-китайський музичний вечір» порадував в цьому році слухачів надзвичайною колоритністю концертної програми і великою кількістю достойних виконавців серед студентів і аспірантів з Китайської народної республіки, що отримують освіту і вдосконалюють свою фахову майстерність в стінах Харківського університету мистецтв імені І.П.Котляревського. На сцену вийшли вихованці викладачів кафедри сольного співу: заслуженого діяча мистецтв України, доцента Наталії Говорухіної, заслужених артистів України, професора Анатолія Грози, доцента Лідії Величко, доцента Олени Старікової, доцента Тетяни Жаркіх, народної артистки України, доцента Олени Романенко. З фортепіанної кафедри своїх студентів представили заслужений діяч мистецтв України, професор Наталія Горецька і старший викладач Наталія Сутулова та по одному солісту показали старший викладач Валерій Марченко (кафедра оркестрових духових, ударних інструментів та оперно-симфонічного диригування), професор Віктор Чуріков (кафедра музичного мистецтва естради та джазу), а також доцент Алла Мельник (кафедра оркестрових струнних інструментів).

З організаторкою цього великого двогодинного музичного дійства ми зустрілися вже після концерту і з’ясували, у чому найбільша радість і найбільша турбота головного куратора іноземних студентів нашого університету – Наталії Говорухіної: «Мені приємно спостерігати, як розвиваються, зростають і перетворюються у справжніх музикантів всі, хто приїхав з іншої країни до нас у пошуках професійного навчання. Зараз у нас навчається 66 студентів і аспірантів з КНР. Студенти з Китаю виступають в багатьох заходах університету, особливо хочу згадати благодійні концерти. Для мене завжди відповідальною справою є робити кожний семестр концертні проекти за участю іноземних студентів. Вони подають заяву на участь в концерті і проходять відбір. Кожен з них спостерігає на таких заходах за успіхами співвітчизників і намагається бути кращим, дотримуватися «планки»; участь в подібних концертах є почесною і бажаною для будь-кого. Мені сьогодні радісно було почути студентів мого класу, хоча вони всі мої: Сунь Бо, лауреата 15-ти міжнародних конкурсів, Лян Цзітао, які вже стали справжніми майстрами, Чжоу І і Не Сянфена, які прийшли до мого класу не так давно і продовжують шлях, початий іншими. До речі, Не Сянфен приїхав навчатися після отримання ступеня бакалавра в Китаї в класі у мого вихованця Тань Чжанчена, що мене дуже тішить. У концерті виступали також Пей Юнтін, Лі Янь, Юань Сінь, які теж приїхали поступати вже в магістратуру, отримавши попередню професійну освіту в Китаї в консерваторії або в педагогічному університеті. Цзян Цінь, аспірантка (клас О.Романенко) нещодавно виграла конкурс на проходження стажування в Іспанії. Багато інших великих і маленьких успіхів я побачила на сьогоднішньому концерті. Скрипалька Сяо Цзіні (клас А.Мельник) вперше виступила на сцені Великої Зали. Головними властивостями всіх студентів з Китаю, які у нас навчаються, є надзвичайна працездатність, обов’язковість і мотивація. Після отримання диплому вони прагнуть мати відповідну роботу, а в Китаї, як і у нас в країні, з цим велика проблема. Висока конкуренція підштовхує до якнайкращого оволодіння професією, перш за все, в її виконавській складовій. Хоча всі вони мають неабиякі здібності, голоси, музикальність, швидко засвоюють матеріал, але наполегливість і вміння самостійно шукати сенси в програмі дають змогу знайти штучність кожного. Це одразу підважує увесь процес навчання і впливає на їх порядок денний»

17 студентів і аспірантів із 66 показали свою майстерність у великому змістовному і дуже насиченому концерті. Виконувалася музика українська і китайська, що було неймовірно стильно і екзотично. Два різних світогляди, дві майже без точок перетину музичні лінії. Медитації і пристрасть, споглядання і туга, спокій і бурлеск. Завдання, яке організаторка ставила перед собою, полягало в тому, щоб широко пролунала в концерті саме музика України і хотіла показати вільне виконання студентами-іноземцями різних українських музичних творів, як народних так і професійних. Але вийшло набагато цікавіше. Легко і прозоро пролунав «Ноктюрн» для флейти і фортепіано харківського композитора Л.Булгакова у виконанні Хе Мені, студентки 4 курсу (клас В.Марченко, партія фортепіано – дипломант международних конкурсів Л.Суздальцева.) Палко і ніжно звучав яскравий голос аспірантки Лянь Юаньмей (клас Т.Жаркіх, партія фортепіано В.Кудрявцев) в українській народній пісні в обробці А.Кос-Анатольського «На бережку ніжки мила». Красивий ліричний баритон Сунь Бо готовий до будь-яких експериментів, в концерті він легко і майстерно виконав українську народну пісню «Чорнії брови, карії очі». «Стоїть гора високая» заспівали дуетом ліричний м’який тенор Лян Цзітао і збуджений схвильований Чжоу І (клас Н.Говорухіної, партія фортепіано С.Корєпанов). Своєрідно, з виразною артикуляцією, знаходячи різні способи звукової атаки показала відомого «Соловейко» М.Кропивницького Цзян Цінь (клас О.Романенко, партія фортепіано – лауреат міжнародного та національних конкурсів А.Тарабанов).

Несподіваними викликами стали інструментальні номери студентів. Піаністка Ляо Менюань (клас Н.Сутулової) і Чжоу Чі на гучжені аутентично і чарівно зіграли композицію «Скучила по Китаю», а Чжан Гуанцзянь (клас Н.Горецької, фортепіано) акомпанував Ван Дуангую (клас А.Грози) у виконанні традиційної китайської пісні «Схід сонця».

Виконавці всі були різні, одні – авторитетними і харизматичними, інші – невпевненими і сором’язливими. Спільним для всіх була радість. Також це була класна нагода вийти на сцену і зробити професійний аудіо- і відео-запис у блискучому концертному костюмі свого кращого музичного номеру. «Всі великі молодці», підсумувала Наталія Говорухіна.

P.S. Від імені редколегії сайту щиро вітаємо всіх учасників концерту та бажаємо подальших творчих успіхів та ініціатив!