Кафедра майстерності актора та режисури драматичного театру

Кафедри


Завідувач кафедри

ОКСАНА ВОЛОДИМИРІВНА СТЕЦЕНКО
Заслужена артистка України, доцент кафедри

Випускники кафедри отримують такі кваліфікації:

  • Бакалавр: актор драматичного театру і кіно; режисер драматичного театру
  • Магістр: актор драматичного театру і кіно, науковець-дослідник, викладач ВНЗ; режисер драматичного театру, науковець-дослідник, викладач ВНЗ

 

Склад
Історія

КОНЦЕРТМЕЙСТЕРИ:

Підрозділ кафедри з підготовки фахівців майстерності актора стала першою випускаючою кафедрою у відкритому в 1944 року Харківському театральному інституті. Першим завідувачем кафедри став видатний актор і педагог, корифей українського театру, учень М. Л. Кропивницького Іван Олександрович Мар'яненко (1878-1962), професор, нар. арт. СРСР, лауреат Державної премії. Він керував кафедрою з 1944 по 1960 роки. Його щонайвищий авторитет як художника сцени, педагога і людини сприяв створенню атмосфери творчої наснаги і співдружності у стосунках з іншими кафедрами, у взаєминах між педагогами і учнями, а також активному пошуку ефективних методик роботи зі студентами, визначив високий професійний рівень педагогічного складу кафедри. 

Тоді до педагогічної діяльності на українське відділення акторського факультету були залучені видатні майстри сцени, колишні «березільці» народні артисти СРСР: Д. Антонович, Л. Сердюк; народні артисти України: В. Чистякова, М. Покотило; заслужені артисти України Є. Бондаренко. 

На російському відділенні зі студентами працювали нар. арт. СРСР О. Крамов, нар. арт. України В. Аристов, засл. арт. України Я. Азимов, професор О. Глаголін. Відтоді кафедра майстерності актора започаткувала традицію залучати для виховання студентів обдарованих і кваліфікованих викладачів, які б мали як практичний досвід роботи на сцені, так і високий теоретичний рівень, орієнтувалися на досвід акторсько-режисерської школи «Березіля», на кращі традиції вітчизняної театральної культури взагалі. Ці засади педагогічної та творчої орієнтації кафедри підтвердили свою плідність досить швидко. Невдовзі перші випускники кафедри майстерності актора займають провідні місця в багатьох театрах та кіностудіях країни. Серед них народні артисти СРСР: Л. Тарабаринов, Б. Табаровський В. Грипич; народні артисти України: Л. Биков, Б. Ставицький, Р. Колосова С. Чибісова; народна артистка Росії Р. Мануковська, заслужені артисти України: Р.Кірина, В.Сухарєва, та ін. 
У 1960-1974 роках кафедру очолював професор, нар. арт. СРСР, лауреат Державних премій Олександр Іванович Сердюк (1900-1989), випускник Київського музично-драматичного інституту їм. М.Лисенка. Під його керівництвом кафедра продовжувала навчати та виховувати акторів у найкращих традиціях класичного та новітнього українського театру, оздобленого красою та поетичністю, проникненням у саму суть явних і потаємних людських почуттів та пристрастей.
З 1974 по 1978 роки кафедрою керував доцент, учень І. А. Мар'яненка Микола Семенович Борисенко (1919-2008), згодом декан театрального факультету. За його часів до викладання на кафедрі були запрошені нар. арт. СРСР Л. Тарабарінов, нар. арт. України Р. Колосова, ст. викладачі: А. Литко, В. Мащенко та ін.
У 1978-2002 роках кафедрою завідував професор, нар. арт. України, провідний актор Харківського академічного російського драматичного театру ім. О.С.Пушкіна Євген Васильович Лисенко (1933-2002), що отримав театральну освіту в Москві, у школі-студії В. І. Неміровича-Данченка при МХАТі. Він став художнім керівником шести акторських курсів, випускники яких з успіхом працюють в Україні та Росії. Серед них засл. арт. Росії Д. Чопенко та В. Ровенський (Москва), засл. арт України О. Смолій, Д. Ященко та ін.
У 2002-2008 роках кафедру майстерності актора очолював засл. діяч мистецтв України Анатолій Якович Литко (1934-2008), випускник двох факультетів вишу – акторського та режисерського.
З 2008 по 2020 кафедру очолював Заслужений діяч мистецтв України, доцент Садовський Леонід Вікторович (1949-2020). 1977 – закінчив Харківський державний інститут культури (зараз – ХДАК), а 1987 – Харківський державний інститут мистецтв імені І. П. Котляревського (зараз – ХНУМ), отримавши освіту режисера драматичного театру (художній керівник курсу – О. С. Барсегян).

Нині основу педагогічного складу кафедри вже традиційно складають вихованці акторського та режисерського факультетів ХДУМ, що дозволяє їй надійно охороняти і підтримувати спадкоємність і сторичного досвіду навчально-методичної роботи зі студентами та поєднувати фундаментальність академічної школи та гнучке використання досягнень сучасної театральної педагогіки. 

Сьогодні на кафедрі працюють провідні та видатні артисти Харківських театрів – народні артисти України:  А. Васильєв, Є. Євсюков; заслужений артист України, доцент А. Лобанов, заслужена артистка України О. Стеценко, О. Кривошеєва. 

Поряд з майстерністю актора викладається багато професійних дисциплін: сценічна мова, ритміка, сценічний рух, сценічний бій, сценічне фехтування, танок (класичний, народний, сучасний, контактна імпровізація). Ці дисципліни викладають такі високо професійні фахівці як: засл. арт України, доцент  Л. Марков, кандидат мистецтвознавства, доцент К. Бортник, І. Полянська, В. Розін. 

Кафедра бере активну участь у міжнародних, всеукраїнських, обласних фестивалях та конкурсах. 
Студенти кафедри є лауреатами міжнародних фестивалів, таких як: фестиваль театральних шкіл «Натхнення» та театрального фестивалю «Простір»  (м. Київ), Всеукраїнського фестивалю театрального мистецтва «В гостях у Гоголя» (м. Полтава), «Південні маски», «На крилах кохання».
У 2009 році було поновлено роботу навчального театру, що отримав має назву «Пятий поверх». На його сцені йдуть вистави за п’єсами видатних європейських, російських та українських драматургів: І.Котляревського «Енеїда. Ми» (реж. – ст. викл., засл. арт. України О.  Стеценко.), М.Гоголя «Одруження» (реж. – засл. діяч мистецтв України О. Аркадін-Школьник); Л.Толстого «Влада темряви» (реж. – ст. викладач Л.Садовський), «Ідіот» (за романом Ф. Достоєвського, реж. – ст. викл. Л. Садовського), А.Вальєхо «В палаючій пітьмі» (реж. – ст. викл. С. О. Бережко), «І буду вірною до віку» (за оповіданням А.Чехова  «Ведмідь», реж. – ст. викл., засл. арт. України О. Стеценко), Лопе де Вега «Собака на сіні» (реж. – ст. викл. С. Бережко), «Шантрапа» (реж. С. Бунзяк., худ. кер. курсу Л. Садовський ), вистава «Ніч після випуску» за О. Галіним (реж. – доцент, засл. арт. України А. Лобанов); також було організовано та проведено спільний проект ХНУМ ім. І. Котляревського та Національного центру Л. Курбаса (м. Київ), поставлена вистава «Дивна і повчальна історія» (реж. – О. Шапоренко).
Всі вистави навчального театру отримали позитивну оцінку харківської преси та мистецької громадськості міста. У студентському театрі показується не менше 3-ох вистав на тиждень із запрошенням глядачів. Налагоджено випуск реклами, обладнано театральну тумбу біля входу в приміщення факультету, а також фотостенди у вікнах першого поверху.
Студенти та викладачі кафедри приймають активну участь в культурному житті міста та області. Випускники кафедри працюють не тільки в мистецьких установах України, але й у містах близького та далекого зарубіжжя.


Свої витоки кафедра режисури Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського бере у 20-х роках минулого століття, коли в Харкові розгорнулася діяльність великого режисера Леся Степановича Курбаса, який очолював самобутній, новаторський творчий колектив «Березіль». Історична місія цього театру та його керівника полягала у затвердженні на українській сцені образного та метафоричного режисерського мислення, глибокого та психологічного акторського виконавства. Саме виникненням режисерської лабораторії при театрі «Березіль» під орудою Л. С. Курбаса було започатковано професійну школу виховання молодої української режисури.

Офіційно кафедру режисури драматичного театру (тоді ще у Харківському театральному інституті) було засновано в 1947 р.

Першим її завідувачем став видатний український актор і режисер, учень і соратник Л. С. Курбаса, народний артист СРСР, професор Мар'ян Михайлович Крушельницькій (1987-1963). М.М. Крушельницький закінчив філософський факультет Львівського університету та у 1924 році – Празький університет. Був актором та режисером театру «Березіль», художнім керівником Харківського академічного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка, а з 1954 по 1961 рр. – головним режисером Київського академічного українського драматичного театру ім. І. Я. Франка. 

У 1951 році на чолі кафедри режисури драматичного театру став народний артист України Леонтій (Лесь) Федорович Дубовик (1902-1952). Він закінчив Київський музично-драматичний інститут ім. М. В. Лисенка, з 1930 року був режисером театру «Березіль» (з 1935 р. —Харківський академічний український драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка), а з 1950 року керував Харківським театральним інститутом на посаді ректора.

У 1954-1964 роках кафедрою завідував народний артист України Бенедикт Наумович Норд-Левін (1901-1967). У 1926 році Б.Н. Норд закінчив Білоруський державний інститут театрального мистецтва, з 1932 по 1936 рік був режисером і педагогом студії МХАТ-2. З 1936 р. по 1938 рік керував кафедрою режисури Київського театрального інституту, надалі вів педагогічну діяльність у ГІТІСі (м. Москва). Наприкінці 40-х років Б. Н. Норд став доцентом Київського театрального інституту та головним режисером Київського національного академічного українського драматичного театру ім. І. Я. Франка, з 1953 по 1963 роки працював головним режисером Харківського академічного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка.

З 1964 по 1973 роки кафедру режисури драматичного театру очолював професор Олексій Борисович Глаголін-Гусєв (1901-1988). Свою діяльність у сфері мистецтва О. Б. Глаголін-Гусєв розпочав на акторському факультеті Московської театральної школи ім. В.Мейєрхольда, яку закінчив у 1927 році, потім викладав у Харківському театральному технікумі, був керівником курсу. УХарківському театральному інституті він працював з дня його заснування спочатку на посаді старшого викладача, потім доцента, а згодом професора. У 1946-1957 роках був режисером театру ім. Т. Г. Шевченка, пізніше – режисером академічного російського драматичного театру ім. О. С. Пушкіна. З 1976 р. по 1984 р. – професор-консультант.

У 1973-1980 роках кафедрою керував народний артист Росії, професор Всеволод Іванович Цвєтков (1920 р.), автор декількох підручників з режисури. Він закінчив акторську майстерню нар. артиста СРСР Л. І. Сердюка Харківського державного театрального інституту, а в 1954 році – режисерський факультет цього ж інституту. Працював в театрах Харкова, Воронежу, Ярославля, на Ялтинський кіностудії. Мав широку популярність як актор, режисер і педагог. 

З 1980 по 2011 рік кафедру очолював народний артист України, професор Олександр Сергійович Барсегян (1929-2011). У 1953 році він закінчив режисерський факультет (курс Л. Ф. Дубовика) Харківського державного театрального інституту, працював головним режисером у театрах Львова, Одеси, Києва, а з 1975 року став головним режисером та художнім керівником Харківського академічного російського драматичного театру ім. О. С. Пушкіна. 
У різні часи свій педагогічний талант віддали кафедрі відомі діячі вітчизняної режисури. Своєю майстерністю, цілою низкою славетних вистав, здійснених ними в театрах України, – в тому числі й на харківській сцені, – вони визначали шляхи розвитку театру XX століття. У різні роки на кафедрі викладали видатні харківські режисери та сценографи: народні артисти України В. М. Арістов, Б. В. Мешкіс та В. М. Скляренко, заслужені діячі мистецтв України В. Г. Крайниченко та А. Я. Литко, заслужений діяч мистецтв Білорусії О. Б. Скибневський, професор Д. І. Власюк, доцент М. В. Авах, старші викладачі Д. Я. Бабиївна, І. С. Назаров, викладачі В. Ф. Фролов, Ф. Й. Александрін, заслужений працівник культури України, доцент А. Вецнер.

Сьогодні на кафедрі працюють досвідчені фахівці, серед яких заслужений діяч мистецтв України,  доцент Л. Садовський, заслужений діяч мистецтв України С. Пасічник, кандидат мистецтвознавства, доцент К. Бортник, старший викладач В. Гуйвін. Серед найбільш талановитих вихованців кафедри слід відзначити нар. артиста Латвії, лауреата Державної премії РФ А. Я. Шапіро, засл. діяча мистецтв РФ О. О. Михайлова, засл. діяча мистецтв України С. В. Пасічника. Нова генерація режисерів представлена І. Л. Ладенко, А. М. Калояном, О. М. Ковшуном, С. О. Бережко, О.В. Стеценко, В. В. Гуйвіним, Ю. Г. Тараненко, Г. В. Оцупок, А. С. Романовим та багатьма іншими, що плідно та віддано працюють режисерами театрів та телебачення, очолюють різні творчі колективи. 

Викладачі кафедри режисури ведуть активну наукову та методичну роботу, наполегливо і послідовно виховують у студентів бережливе ставлення до історичних традицій і досягнень реалістичної школи українського театру, разом зі своїми учнями шукають нові сценічні форми та засоби організації сучасної вистави та залишаються вірними громадянській спрямованості професії режисера.