Кафедра сценічної мови

Кафедри

Завідувач кафедри

ЛЮДМИЛА АНДРІЇВНА ВАЖНЬОВА
Заслужена артистка України, професор кафедри

Склад
Історія
 • Важньова Людмила Андріївна – завідувачка кафедри, професорка кафедри, Заслужена артистка України
 • Грінік Тетяна Леонидівна – доцентка, Заслужена артистка України                                         
 • Гукасян-Коробейникова Сніжана Олександрівна – старша викладачка
 • Дорошенко Валентина Олексіївна – професорка кафедри, Заслужена артистка України
 • Ключка Ганна Ігорівна – викладачка
 • Кобзар Ірина Іванівна – старша викладачка
 • Колчанова Людмила Миколаївна – доцентка, кандидатка мистецтвознавства
 • Михайлова Наталія Миколаївна – доцентка, кандидатка мистецтвознавства
 • Мохленко Ольга Федорівна – старша викладачка                          
 • Орлова Світлана Михайлівна – доцентка, Заслужена артистка України
 • Проценко Олена Олександрівна – старша викладачка
 • Романовська Ангеліна Анатоліївна – старша викладачка, заслужена артистка України  
 • Сгібнєва Сніжана Сергіївна – доцентка кафедри, кандидатка мистецтвознавства
 • Соболева Олена Дмитрівна – доцентка, заслужена артистка України
 • Томчук Тамара Миколаївна – доцентка, заслужена артистка України
 • Хуторська Ганна Йосипівна – старша викладачка, кандидатка мистецтвознавства
 • Цимбал Наталія Миколаївна – старша викладачка

                                     

Кафедра була створена у 1946 році. Вона важлива і необхідна складова частина у навчанні артистів і режисерів, читців та театрознавців, телевізійних та радіо-ведучих, які повинні володіти виразним, культурним і емоційним словом. Їхнє мовлення - одна з головних ознак професійної майстерності.

Із самого початку кафедру очолив засл. арт. України С.С.Кошачевський, а потім короткий час нею керував нар. арт. України І.С.Любич.

У 1951 році керівництво кафедрою було доручено видатному майстру художнього слова засл. арт. України, професору Р.О.Черкашину (1906-1994) - учню Л.С.Курбаса, актору й режисеру, людині високої культури і тонкої музичної обдарованості, теоретику і педагогу, автору підручників з виразного читання. Р.О.Черкашин своїм особистим прикладом надихав молодих викладачів на постійні пошуки ефективної роботи з техніки мови, з постановки мовного голосу, на глибокі творчі розробки в навчальному та концертному репертуарі. Він наполягав, що одним із провідних методичних принципів мусить бути співдружність з іншими кафедрами, особливо зі спеціальними, з безпосередніми вихователями майбутніх акторів та режисерів. На самій же кафедрі сценічної мови передбачалася тісна співдружність, єдність поглядів і вимог між педагогом-мовником і викладачем вокалу.

На кафедрі працювали видатні педагоги - засл. арт. України О.П.Лєсникова, С.В.Максимчук, І.П.Петров, К.А.Суковська, Л.І.Лавриненко, Г.Д.Харламова, В.М.Кухтіна, Г.І.Милютченко, В.С.Єрик, Л.П.Дорошенко, досвідчені педагоги з вокалу - Л.І. Шамеш, О.І.Гребенюк, А.Я.Уманець та інші.

У 1972 році, коли Р.О.Черкашин залишив керування кафедрою, його справу продовжили учні: досвідчений педагог, доцент В.С.Єрик (до 1986 р.), методист, автор численних публікацій, доцент Г.І.Милютченко (до 1988 р.). На кафедру сценічної мови прийшли молоді викладачі Т.Н.Литовченко та Н.М.Литвиненко, засл. арт. України М.Гуртовий, канд. мистецтвознавства Л.Л.Дубова, читець філармонії, засл. арт. України Л.А.Важньова. Плідно працюють викладачі вокалу засл. арт. України В.О.Дорошенко та С.М.Орлова.

Коли у 1969 році в інституті почалася підготовка фахівців театру ляльок, це поставило перед викладачами сценічної мови нові методичні завдання, з оволодінням яких вони успішно впоралися. Про це свідчить насамперед те, що колишні студенти-лялькарі тепер плідно працюють у театрах Харкова, Києва та інших міст України та зарубіжжя.

У 1993 році кафедру очолив її заслужений артист України, доцент Ю. П. Шейко.

Пожвавлюється науково-методична робота викладачів кафедри. Опубліковано чимало статей в наукових збірках та журналах, видані методичні рекомендації з фаху. Методичним кабінетом Міністерства культури України були надруковані нові навчальні програми зі сценічної мови та вокалу (укладачі - В.С.Єрик, Г.І.Милютченко, В.О.Дорошенко та ін.), вийшов у світ навчальний посібник Р.О.Черкашина "Художнє слово на сцені".

Кафедрою зроблено значний внесок у виховання акторів та режисерів. Про це свідчить великий список випускників, які отримали звання народних та заслужених артистів України, заслужених діячів мистецтв України, лауреатів міжнародних фестивалів мистецтв (нар. арт. України Т.Мірошниченко, нар. арт. Росії О.Петренко, засл. арт. України Л.Мамикіна, С.Максимчук, О.Щітка та ін.). Студенти університету з успіхом беруть участь у національному конкурсі читців ім. Лесі Українки. За останні роки лауреатами стали Є.Підгорний (педагог Л.П.Дорошенко) та О.Шопіна (педагог Л. А. Важньова).