Кафедра камерного ансамблю


Завідувач кафедри
кандидат мистецтвознавства, доцент
ДЕДУСЕНКО ЖАННА ВІКТОРІВНА

 

СКЛАД КАФЕДРИ

КОНЦЕРТМЕЙСТЕРИ

  • Корєпанов С. О. – провідний концертмейстер
  • Кучеренко С. І. – провідний концертмейстер
  • Литовченко В. С. – провідний концертмейстер
  • Сидоренко О. Ю. – провідний концертмейстер
  • Чернявський І. В. – провідний концертмейстер

ІСТОРІЯ КАФЕДРИ

Кафедра була створена у 1964 році. У значній мірі це рішення було обумовлено розумінням тієї значної ролі, яка належить камерно-інструментальному виконавству в системі виховання молодих фахівців високого рівня. Керувати кафедрою доручили чудовому музиканту І. М. Полян (1908-1987). В перші роки існування на кафедрі викладались дві дисципліни – камерний ансамбль та концертмейстерська майстерність і її першими викладачами були В. М. Мурзіна, І. Й. Козловська, Б. М. Берлін, Л. А. Монахова, О. В. Обухова, Е. Д. Цукурова. Незабаром до педагогічної роботи на кафедрі приступають Р. Г. Вернік та С. Б. Дмитренко. На початку 1968-1969 навчального року кафедра розширюється за рахунок включення до її складу квартетного класу. Для роботи викладачами струнного квартету запрошуються Й. М. Гельфандбейн та І. Д. Сиротін. Наступного навчального року (1969-1970) кафедра знов реорганізується на два структурних підрозділи: кафедра концертмейстерської майстерності (зав. І. М. Полян) та кафедра камерного ансамблю (зав. Й. М. Гельфандбейн).

У 1970 р. кафедру очолив видатний музикант С.Г. Кочарян. Новий завідувач пішов шляхом корінного оновлення викладацького складу кафедри, запросивши групу молодих та талановитих музикантів – І. Гайду, А. Аветісяна, С. Колобкова; пізніше – Н. Гнатовську, О. Могілевську, Народного артиста України О. І. Літвінова та Л. С. Меркулову. З 1986 по 1991 рр. кафедрою керувала професор О. М. Щелкановцева, з 1991 по 2014 – доцент І. Ф. Гайда – віолончеліст, випускник Харківського інституту мистецтв (клас професора Г. Б. Авер’янова), досвідчений ансамбліст, учасник відомого харківського колективу «Класик-тріо» (Г. Куперман – скрипка, В. Лозова – фортепіано). Окрім концертів по Україні, він разом з колегами по ансамблю здійснював записи на радіо творів українських композиторів. І. Гайда – автор низки навчально-методичних робіт, програм. За роки роботи на кафедрі виховав лауреатів міжнародних конкурсів камерних ансамблів.

З 2014 року завідувачем кафедри стає Ж. В. Дедусенко. Талановита піаністка, кандидат мистецтвознавства, доцент, вихованка харківської десятирічки та ХІМ імені І. П. Котляревського, вона активізувала концертно-виконавську діяльність кафедри. Окрім щорічних заходів в рамках міжнародного музичного фестивалю «Харківські асамблеї», в яких брали участь викладачі та студенти, граючи нерідко в одному ансамблі (дуети, фортепіанні та струнні тріо, квартети, квінтети), члени кафедри організовували концерти своїх класів як у філармонії, університетах, школах, лікарнях Харкова, так і на сценах інших міст країни. З початку своєї роботи в ХНУМ імені І. П. Котляревського (2005) Ж. Дедусенко підготувала більш ніж 50 лауреатів міжнародних та національних конкурсів та фестивалів, зокрема, ім. С. Вайнюнаса (м. Вільнюс, Литва), «Ночі в Мадриді» (м. Мадрид, Іспанія), ім. К. Нечіпоглу (м. Стамбул, Туреччина), ім. Д. Бортнянського (м. Київ, Україна) тощо. Сама Ж. Дедусенко неодноразово запрошувалась до роботи в журі. Вихованці її класу блискуче презентують українську професійну камерно-ансамблеву школу в Україні і світі, плідно працюють у вищих та середніх закладах музичної освіти. 

Одним з тих, хто став «легендою» кафедри, був Азат Амазаспович Аветісян (1943-1995). Початкову музичну освіту він здобув у Харкові, потім два роки (1965-1967) навчався у Московської консерваторії (клас професора Якова Зака) і у 1968 р. закінчив Харківський державний інститут мистецтв (клас фортепіано Р.С. Горовець). З 1970 р. працював на кафедрі (викладач, з 1975 – старший викладач, з 1991 – доцент).

Клас А.А. Аветісяна закінчила ціла низка відмінних ансамблістів. Серед них Є. Сковородников, І. Чернявський, М. Удовиченко, Ж. Дедусенко, Е. Купріяненко, Н. Сутулова та інші. Сам А.А. Аветисян був надзвичайно обдарованою людиною, виконавцем і педагогом, і його випускники і досі з вдячністю згадують настанови свого вчителя.

Започаткування так званих «квартетних четвергів» пов’язано з ім’ям Фелікса Спартака-Карловича Щелкановцева (1929-2007), випускника Казанської консерваторії, старшого викладача кафедри (з 1991). Він умів дійсно захопити студентів музикуванням у струнному квартеті, завжди міг зацікавити не тільки класичними, але й сучасними квартетними творами, а також сам із задоволенням грав зі студентами на квартетних вечорах.

Багатогранно обдарованим музикантом був Сергій Павлович Колобков (1947-2005) – професор, піаніст, композитор, член Спілки композиторів України. Він закінчив два факультети Харківського державного інституту мистецтв (1970, клас фортепіано Р.С. Горовиць, 1973 – клас композиції Д.Л. Клебанова), асистентуру при Московському музично-педагогічному інституті ім. Гнесіних по класу камерного ансамблю Т.С. Імохіної, факультативно – по класу композиції Г.І. Літінського (1980). С. П. Колобков є автором цілої низки творів в жанрі камерно-інструментальної музики, опублікував більш, ніж 40 статей та методичних розробок, захистив кандидатську дисертацію на тему «Принцип парадоксальності в створенні та виконанні музики» (1997).

До 2006 р. на кафедрі працювала Людмила Сергіївна Меркулова – випускниця Харківського інституту мистецтв (1984) по класу віолончелі професора Г. Б. Авер’янова. Талановитий музикант, Людмила Сергіївна багато концертувала по містах країни та за її межами, удосконалювала свою виконавську майстерність у Тулузькій консерваторії, була відзначена спеціальною премією на Міжнародному конкурсі в Парижі. На кафедрі викладала камерний ансамбль та струнний квартет, де її клас закінчили понад 70 молодих фахівців.

З 1990 року на кафедрі викладає дисципліни «Камерний ансамбль», «Квартетний клас» та «Методику викладання струнного квартету» випускниця ХДІМ імені І. П. Котляревського (клас професора Коваряна С. Г.), лауреатка міжнародних конкурсів, кандидат мистецтвознавства, доцент Купріяненко Е. Б. За час роботи в Університеті підготувала понад 45-ти лауреатів міжнародних конкурсів з фаху камерний ансамбль, струнний квартет та спецінструмент «альт». Нещодавні виступи вихованців її класу привернули увагу закордонних митців, які надали їм запрошення на продовження навчання у LPMAM (Лондонська музична академія, клас проф. Х. Губенко). 

Одним з найдосвідченіших викладачів струнного квартету кафедри є М. М. Удовиченко. Лауреат всеукраїнських, республіканських та міжнародних конкурсів. Веде активну концертну діяльність як соліст та ансамбліст. Його репертуар охоплює творчість композиторів від епохи бароко до сьогодення. М. Удовиченко є першим виконавцем в Україні та Харкові багатьох творів для альта – як зарубіжних авторів, так й українських митців. М. Удовиченко постійно запрошують до складу журі виконавських конкурсів.

Декілька років (2018–2022) на кафедрі викладала струнний квартет А. О. Мельник – талановита скрипалька, учениця видатного А. Лещинського, завідуюча кафедрою оркестрових струнних інструментів, кандидат мистецтвознавства, доцент. Лауреатка міжнародного конкурсу імені М. В. Лисенка.

Протягом 2003–2021 років на кафедрі працювала Надія Борисівна Міхєєва. Закінчила ХІМ імені І. П. Котляревського по класу фортепіано у Р. П. Папкової та асистентуру-стажування по камерному ансамблю у І. Гайди. В ролі концертмейстера отримувала нагороди на міжнародних конкурсах, акомпануючи талановитим кларнетистам з класу В. М. Алтухова. Н. Міхєєва – авторка наукових статей та методичних рекомендацій, присвячених проблемам камерного виконавства.

Понад 15 років (2003–2018) на кафедрі навчала мистецтву камерного музикування Ірина Віталіївна Кускова – вихованка В. Лозової (фортепіано) та І. Гайди (камерний ансамбль, асистентура). Власний виконавський та педагогічний досвід І. Кускова відобразила в низці праць наукового та навчально-методичного характеру.

З 2012 року до роботи кафедри долучаються потужна генерація молодих перспективних викладачів, переважна більшість з яких вже має науковий ступінь:

Копелюк Олег Олексійович (2012 – 2022) – яскравий піаніст, кандидат мистецтвознавства, доцент, лауреат багатьох міжнародних конкурсів та фестивалів як соліст та ансамбліст; з 2015 року – Голова Ради молодих вчених ХНУМ імені І. П. Котляревського. Закінчив бакалаврат, магістратуру, асистентуру-стажування (клас професора Т. Б. Вєркіної) та аспірантуру (науковий керівник – професор Шаповалова Л. В.) ХНУМ імені І. П. Котляревського. Олег Копелюк – автор низки наукових статей, методичних рекомендацій. Він неодноразово запрошувався до лав журі різноманітних конкурсів.

Пупіна Олеся Олександрівна (2013 – 2022) – лауреатка міжнародних конкурсів, кандидат мистецтвознавства, доцент. В 2011 році закінчила ХНУМ імені І. П. Котляревського, а також асистентуру (клас професора Т. Б. Вєркіної) та аспірантуру (науковий керівник – професор Іванова І. Л.). Під творчим керівництвом Ж. Дедусенко у 2012 році отримала другу премію на конкурсі камерних ансамблів імені Д. Бортнянського (партія кларнету – Л. Попов). Протягом роботи на кафедрі виконала чимало сольних та ансамблевих програм у різних містах України та світу. У 2018 році стала стипендіаткою DAAD та пройшла стажування у трьох музичних ЗВО Німеччини.

Сидоренко Ольга Юріївна (з 2012) – кандидат мистецтвознавства, старший викладач та провідний концертмейстер. Вже протягом навчання п. Ольга неодноразово отримувала звання лауреатки міжнародних конкурсів, брала участь у концертах як в стінах Університету та і за його межами в різних амплуа, майстер-класах (Д. Северин, Ю. Насушкін, С. Островський та ін.); запрошувалась для роботи у журі. Авторка 7 наукових статей, опублікованих в українських та європейських виданнях.

Кучеренко Станіслав Ігорович (з 2015) – кандидат мистецтвознавства, старший викладач та провідний концертмейстер. Лауреат міжнародних конкурсів камерних ансамблів, учасник майстер-класів (К. Еккерт, Н. Корсунська, Д. Северин, М. Стратулат, Ф. Куарежма та ін.). Веде активну виконавську та наукову діяльність. У 2019 році в межах програми Erasmus+ провів серію майстер-класів для студентів Вищої школи музики та виконавських мистецтв – Політехнічного інституту Порту/ESMAE-IPP (Португалія) і Консерваторії музики Віго/CSDM de Vigo (Іспанія). Станіслав Кучеренко – автор наукових статей, методичних рекомендацій, укладач робочих навчальних програм.

Волик Олексій Олексійович (з 2018) – піаніст, доктор філософії (кандидат мистецтвознавства), старший викладач кафедри. Лауреат багатьох міжнародних та всеукраїнських конкурсів, фестивалів. Давав ансамблеві та сольні концерти, у тому числі з оркестром Автор низки наукових статей, присвячених фортепіанній творчості Ф. Шопена.

Міц Оксана Романівна (з 2021) – кандидат мистецтвознавства, старший викладач. Стажувалася у Королівській Академії музичного фонду принца Астурійського (м. Ов’єдо, Іспанія) по класу «Фортепіано» та «Камерний ансамбль». Постійно виступає як солістка та ансамблістка (географія – Україна, Австрія, Іспанія, Італія тощо). Неодноразово брала участь у роботі журі всеукраїнських конкурсів. За свою творчу діяльність нагороджена подяками та грамотами Міністерства культури України.

Шадько Максим Олександрович (з 2022) – яскравий концертуючий піаніст, доктор філософії (кандидат мистецтвознавства). Лауреат багатьох міжнародних конкурсів та фестивалів України на Європи. Програми сольних та ансамблевих концертів М. Шадька охоплюють твори різних епох та стилів. Учасник майстер-класів відомих піаністів сучасності, зокрема, Мюррея Перайї.

Чуб Максим Андрійович (з 2022) – талановитий піаніст, лауреат міжнародних сольних та камерно-інструментальних конкурсів. Навчається в аспірантурі ХНУМ імені І. П. Котляревського (освітньо-наукова програма «Доктор мистецтв»). Сфера наукових та виконавських інтересів на поточний момент – фортепіанна творчість К. Сіндінга.

Окрім викладачів, на кафедрі працюють талановиті концертмейстери, серед яких: провідний концертмейстер, лауреат Міжнародних конкурсів Чернявський Ігор Вітальєвич, провідні концертмейстери Литовченко В. С., Сидоренко О. Ю., Кучеренко С. І. (скрипка), Корепанов С. О (фортепіано).