П О Д І Ї

Архів подій

 12 березня. Концерт музики для контрабасу

12 березня Віктор Ашмарін, викладач ХНУМ, музикант симфонічного оркестру ХНАТОБу імені М. В. Лисенка, показав увесь свій клас (студентів і магістрів різних років навчання) на концерті у великій залі консерваторії.  Виступило сім музикантів: Анна Макаренко і Богдан Єременко, (1 курс), Олексій Баранов (2 курс), Андрій Ніколенко (3 курс), Віктор Цьолка (4 курс) і Артур Шамхалаєв та Сергій Дикарєв (1 і 2 курси магістратури). Програма складалася з композицій для контрабасу і фортепіано (концертмейстер Ігор Чичканов), написаних в різних мистецьких школах з кінця XVIII сторіччя до сучасності. Традиційно виконувалися твори італійців, відомих контрабасистів свого часу Доменіко Драгоннеті (1763–1864) «Прелюдія», Джованні Баттезіні  (1821–1889) «Концертне аллегро в стилі Мендельсона», а також німецького композитора Йоханеса Маттіаса Шпергера (1750–1812) Концерт №6, 1 частина. Переклад для контрабасу знаменитих  Варіацій на одній струні для віолончелі на тему з опери Дж. Россіні «Моісей в Єгипті» Н. Паганіні зіграв Андрій Ніколенко. Серед музики сучасних композиторів, виконаної на концерті, були твори А. Петрова, М. Скорика, Е. Табакова. Також не забули виконавці про прем’єру, вперше в Україні Богдан Єременко зіграв твір білоруського композитора Володимира Савчика «Мотиви для контрабасу соло», ноти якого ще не опубліковані.Концерт пройшов в одне відділення. На згадку про цей цікавий захід  слухачам залишилися креативні програмки, також як і афіша, зроблені музикантами власноруч. Наприкінці програмки написано «ilconcertoefinitо!!!», але ми чекаємо на наступний виступ класу контрабасів вже за місяць у великому концерті з ансамблями з іншими інструментами (дуетами, квартетами), який був анонсований Віктором Ашмаріним,

Марина  Дербас


 7 березня. Конкурс юних піаністів та фортепіанних дуетів
«Місто добрих надій» у Малому залі ХНУМ

7 березня 2018 р. у Малому залі Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського в межах обласного фестивалю «Місто добрих надій» відбувся конкурс юних піаністів та фортепіанних дуетів.

На цей конкурс прибуло понад сто учнів шкіл естетичного виховання (ШЕВ) міста та області. Найбільше було учнів молодших класів, дещо менше – cтаршокласників. Це – природно, бо не всі, хто вступає до музичної школи, її закінчує. А серед тих, хто закінчує, не всі збираються продовжувати музичну освіту. Але біля 30-ти – старшокласників ШЕВ за консерваторським роялем – це хороший показник фортепіанної освіти у Харкові.

Загальна мета цього фестивалю-конкурсу - популяризація творчості композиторів, поетів і художників, передусім, міста Харкова та Слобожанщини у контексті української і ширше – європейської культури. У межах такої мети програма юних піаністів включала в себе музику харківських, українських і європейських композиторів – сучасну та класичну.

Діти грали... Успішно і не дуже – (не завжди можна справитись із хвилюванням) , але яскраво і натхненно. Сама пристутність у нашому «Храмі музики» (як часто нашу консерваторію називають харків’яни) сприяла творчості. Наші діти з року в рік почувають себе більш свободними – і в загальній поведінці, і на сцені: менше «зажатих» рук (одна літня вчителька розповіла, що раніше давала багато вправ на формування «свободної руки», а тепер – діти самі відчувають свободу руки, бо в них з’явилася свобода душі, якої не було у нас...)

Іще одна особливість: юні музиканти грають «нову» музику органічніше, ніж класику. Класику вони осмислюють, осягають, наближаються до неї, а у ритмах і гармоніях нової музики вони органічно живуть. Це музика їх часу...

А ще зовсім недавно і для виконавців, і для слухачів гармонії Моцарта і Шуберта були більш переважними за мову нової музики. За думкою одного з відомих німецьких композиторів Х. Лахенмана (автора «інструментальної конкретної музики»), сучасному композитору потрібно вивільнитись від ідилічних уявлень про музику.

Цьогорічний фестиваль юних показав: ніби почав налогоджуватися особистісний зв’язок у їх свідомості між двома світами - традиції та авангарду. А це, як вважає німецький філософ Ю. Хабермас (1929 ), – дуже важка річ.

Отже, підростає нове покоління людей налаштованих на діалогчне мислення в сфері мистецтва, а це означає, що і в житті. А Діалог нам потрібен, більше того - конче необхідний. І музика – як не найкращий інформаційний простір для можливостей розвитку Діалогу в філософському сенсі (за М. Бубером). 

Юні музиканти та їх викладачі мали поговорити про все це та й про інше – більш специфічне і фахове – із членами жюрі:
Наталією Горецькою – Заслуженим діячем мистецтв, професором кафедри спеціального фортепіано ХНУМ;
Марією Бондаренко - доцентом кафедри спеціального фортепіано ХНУМ;
Тамарою Новичковою – Заслуженим працівником культури, викладачем-методистом Харківського музичного училища ім. Б. Н. Лятошинського.

«Цього року ми не отримали диплому лауреата, але я дуже задоволена доброзичливою атмосферою, глибокими консультативними порадами, і взагалі відчуттям, що ми разом – усі ті, хто любить музику, хто служить їй, хто вважає сенсом життя виховання дитини через музику», - сказала одна викладачка, яка побажала залишитися Інкогніто і висловити враження не тільки від себе, а й від своїх колег з різних музичних шкіл міста і області, бо МИ, музиканти, - РАЗОМ!

Тетяна Казакова


 

1 березня. Зустріч студентів ХНУМ із представниками громадського комітету «Харків ракетно-космічний».

1 березня в університеті пройшла зустріч студентів з представниками громадського координаційного комітету «Харків ракетно-космічний». На закритті фестивалю «XXIV Харківські асамблеї» наш університет отримав надзвичайний подарунок від комітету, а саме дві зірки у космосі з іменами «ХНУМ імені І. П. Котляревського» і «Вєркіна Т. Б.». Тепер за ініціативою «Харкова ракетно-космічного» пройшла презентація III фестивалю «Харківська орбіта» і творча зустріч з Тупало Г. М., головою координаційного комітету, і Кажан Н. О., прес-секретарем громадського координаційного комітету «Харків ракетно-космічний», а також з Конюховою С. П., керівником фестивалю «Харківська орбіта».


С. П. Конюхова, Н. О. Кажан, Г. М. Тупало, Н. В. Горецька

Гості презентували міський проект «Харків – місто ракетно-космічної слави» і запропонували студентам ХНУМ взяти участь у фестивалі, створювати музичні твори відповідної тематики і надсилати для участі у цьому русі. Конкурсні роботи приймаються до кінця березня для учасників, які встигають долучитися до першої хвилі цього фестивалю, а також буде подовжено термін прийому робіт до жовтня 2018 року для другої хвилі.

Голова громадського координаційного комітету «Харків ракенто-космічний Г. М. Тупало

Тупало Г. М. розповів про тріумфальні і трагічні сторінки ракетно-космічної історії і участь саме Харківських науково-дослідницьких інститутів і заводів у космічній галузі. Кажан Н. О. доповідала про мету і досягнення проекту, який громадський комітет просуває  в Харкові.

Фото – Марина Дербас