ПРО УНІВЕРСИТЕТ

Заснований у 1917 році Харківський національний університет мистецтв імені І.П.Котляревського є одним із провідних та найстаріших ВНЗ України, творчим, науково-методичним центром музичної і театральної освіти Слобожанщини.
Біля витоків університетського життя та найкращих освітніх традицій нашого вишу стояли видатні музиканти і театральні діячі, різносторонні фахівці: І.Слатін, С.Богатирьов, П.Луценко, Л.Фаненштіль, В.Топілін, Н.Ландесман, М.Пільстрем, Р.Геніка, І.Дунаєвський, Д.Клебанов, О.Стеблянко, В.Борисов, М.Тіц, В.Барабашов, Г.Тюменєва, І.Міклашевський, П.Голубєв, М.Михайлов, Б.Гмиря, О.Перунов, К.Греченко, З.Заграничний, А.Бас-Лебединець, Л.Фінкельштейн, Г.Адлер, Й.Вейсенберг, В.Тольба, К.Дорошенко, В.Пірадов, Д.Катанський, Б.Кричевський, Г.Хоткевич, М.Крушельницький, Л.Дубовик, І.Мар'яненко, О.Сердюк, Р.Черкашин та багато інших.
За сто років існування університет підготував десятки тисяч спеціалістів у галузі музичного і театрального мистецтва, серед яких визнані виконавці, викладачі та науковці. Біля 1000 з них мають почесні та урядові нагороди, звання лауреатів державних премій України, народних та заслужених артистів, заслужених діячів мистецтв, наукові ступені докторів і кандидатів наук, наукові звання професорів і доцентів.
Сучасні вектори життя ХНУМ сягають великої кількості творчих, наукових, соціальних, просвітницьких заходів, ініціаторами яких є не тільки досвідчені викладачі вишу, а й молодь – Рада молодих вчених, Студентське науково-творче товариство, Студентська рада.
Серед них – одна з найбільш резонансних культурних подій в Україні, що відбувається кожної осені в Харкові з 1991 року – Міжнародний фестиваль класичної музики «Харківські асамблеї». Його ініціатором та художнім керівником є ректор університету – Тетяна Вєркіна. В рамках фестивалю щорічно проходять міжнародні та національні конкурси виконавців, композиторів та музикознавців – молодіжні осінні та весняні асамблеї.
Університет розвиває міжнародні зв’язки з країнами Заходу та Сходу, є партнером міжнародних програм у сфері освіти. Нещодавно ХНУМ імені І.П.Котляревського, першим серед мистецьких вишів в Україні, приєднався до Програми Європейського Союзу ERASMUS.
Також на базі університету проводяться щорічні Міжнародні Круглі столи та читання з питань сучасного стану та перспектив розвитку вищої мистецької освіти, законотворчості у цій сфері. Серед учасників – керівники та представники Департаменту вищої освіти МОН України, Департаменту мистецтв і навчальних закладів, гості з європейських інституцій.
В рамках міжнародного партнерства університет розширює творчі, наукові контакти із зарубіжними музичними і театральними вищими навчальними закладами США, Італії, Німеччини, Польщі, Фінляндії, Франції, Швейцарії. Викладачі університету запрошуються до складу журі міжнародних конкурсів і фестивалів, проводять майстер-класи в Україні та за кордоном, а випускники успішно працюють в Австралії, Англії, Америці, Данії, Ізраїлі, Німеччині, Росії, Франції тощо.
Серед університетських заходів – постійна масштабна концертна діяльність на різноманітних сценах України, відкритих міських майданчиках, у школах, училищах, вузах, науково-дослідних інститутах – ФТІНТі, «Інституті монокристалів» НАН України та інших.
Своєрідним «медіа-контентом» зі слухацькою та глядацькою аудиторією стають численні університетські творчі колективи, які унаочнюють найкращі традиції вузівських виконавських шкіл, досвід майстрів і нового покоління музикантів, режисерів, акторів, адже постійно поповнюються талановитою молоддю – студентами та випускниками вишу.
Університет налічує біля десятка творчих колективів, відомих в Україні та за її межами. Серед них на оркестровому факультеті діють шість оркестрів – студентський симфонічний, камерний, естрадний, оркестри народних інструментів, баяністів, гітаристів, а також капела бандуристів, на виконавсько-музикознавчому факультеті – студентський хор, оперна студія, на театральному – навчальний театр «П’ятий поверх», студентський театр кафедри майстерності актора та режисури театру анімації.
Окрім цих колективів в університеті є малі «мобільні» ансамблі, однорідні та змішані, що беруть участь у навчальному житті університету і в різноманітних концертно-мистецьких акціях.
Пріоритетним в університеті є індивідуальний підхід до підготовки фахівців та індивідуальна форма занять, які забезпечують формування неповторної мистецької особистості.
ХНУМ імені І.П.Котляревського грає велику роль у культурному та освітньому житті Харкова та країни, в цілому.