Вшановуємо пам'ять видатного музиканта

Ректорат і колектив Харківського національного університету мистецтв імені І. П. Котляревського глибоко сумує з приводу невиправної втрати для України та Харкова  4 липня 2022 року на 76-му році пішла з життя видатна українська піаністка, педагог, громадський діяч  Народна артистка України, Заслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, професор, Кавалер ордена «За заслуги» ІІ, ІІІ ступеня, Почесний громадянин м. Харкова, ректор Харківського національного університету мистецтв імені І. П. Котляревського (2003–2020) ТЕТЯНА БОРИСІВНА ВЄРКІНА (1946–2022).


Надзвичайно важко говорити про Т.Б.Вєркіну у минулому часі, адже вона була унікальною особистістю, мужньою жінкою, знаним музикантом, щирою, чуйною людиною великого масштабу – талановитою, різносторонньо освіченою, із креативним, неординарним, лідерським мисленням, яка вміла приймати принципові та складні рішення, досягати впевнених та оптимальних результатів у кожній ланці власної багатопрофільної діяльності. Її смілива воля до змін у людській свідомості та суспільстві призводила до ініціювання потужних мистецьких, а також соціальних проєктів – Міжнародного фестивалю «Харківські Асамблеї» із девізом «Противлення злу мистецтвом»; «Музика проти раку» та інших.

Народившись в сім’ї видатного радянського вченого-фізика, академіка АН України, засновника та директора Фізико-технічного інституту низьких (ФТІНТ) температур у Харкові – Бориса Йєремійовича Вєркіна – вона активно продовжувала родинну справу, і як громадський діяч, і як фахівець, зберігаючи протягом свого життя започатковану її батьком «Філармонію фізиків». Саме ця ідея спонукала Т. Б. Вєркіну започаткувати у Харкові фестиваль «Харківські Асамблеї», що перетворився у наймасштабніший в Україні форум класичного мистецтва. Класична «тональність» поєднала усі фестивальні програми – від «Днів Моцарта в Харкові» (перші «Харківські Асамблеї», 1991) до «Будьте мужні, мільйони! На честь 250-річчя від Дня народження Л.Бетховена» (ХХVII-й фестиваль). Майже 30 років вона була його незмінним художнім керівником, а велика Класика стала її дорогоспрямовуючою зіркою.

В одному з інтерв’ю Т.Б.Вєркіна зазначала: «Борис Вєркін був не просто директором, він був БУДІВНИЧИМ у самому широкому сенсі цього слова. Він створив не тільки інститут НИЗЬКИХ ТЕМПЕРАТУР, а й супутні виробничі структури; під його керівництвом було створене ціле містечко, яке отримало таку теплу назву: ХУТІР ВЄРКІНА... Він завжди був у пошуці нових ідей. Імітував космічні умови Луни та Марса, розробляв нові прибори для кораблів, для медицини, біології, займався зберіганням біологічних тканин, харчових продуктів. Але крім цього, він створив ще й Філармонію фізиків, культурне життя якої було більш глибоке і насичене, ніж життя міської філармонії. А ще він був чудовим батьком. Коли ми назавжди прощались з ним, я подумала: але ж тепер не буде філармонії фізиків; я повинна щось зробити! І вирішила зробити ФЕСТИВАЛЬ. Сьогодні, в нелегкі для фундаментальної науки і класичного мистецтва часи я хочу побажати нам усім вистояти. А допоможе нам у цьому МУЗИКА, яку так любив мій батько».

Т.Б.Вєркіна зробила великий внесок у розвиток сучасної музичної культури та освіти України і Харкова. Її громадська, науково-творча та освітня діяльність надихали багатьох українських і зарубіжних музикантів, які знали і цінували її як видатного Майстра мистецтва.

Клас Т.Б.Вєркіної як викладача та багаторічного завідувача кафедри спеціального фортепіано ХНУМ закінчила велика кількість талановитих піаністів – лауреатів міжнародних і національних конкурсів, фестивалів, які зараз розвивають і прославляють національну фортепіанну школу як у Харкові, в Україні, так і далеко за її межами – Латвії, Німеччині, США, Швеції, Ізраїлі, Голландії.

За часів перебування Т.Б.Вєркіної на посаді ректора Харківський національний університет мистецтв імені І.П.Котляревського перетворився на європейський культурний центр, привабливий для творчих контактів із відомими музикантами світу.

Вона багаторазово була відзначена на державному рівні, в тому числі Подяками та Почесними грамотами Міністерства культури України – орденом «За заслуги» ІІ і ІІІ ступенів, муніципальною премією ім. І.І.Слатіна, Почесною відзнакою «Слобожанська слава», відзнакою міського голови «За старанність», премією «Народне визнання» у номінації «За досягнення в області музики» та іншими.

У 2011 році її було обрано Головою ради ректорів вузів мистецтв при Міністерстві культури України. Також вона співпрацювала з Харківським обласним фондом підтримки молодих обдарувань, була членом, а згодом за підтримки колег керманичем Харківського обласного відділення Національної Всеукраїнської музичної спілки. Протягом чотирьох років (2006-2010) Тетяна Борисівна обиралася депутатом Харківської міської ради та виконувала обов’язки голови постійної комісії з гуманітарних питань.

Концертні виступи Т.Б.Вєркіної як піаністки та співачки добре відомі широкій слухацькій аудиторії у країнах колишнього Радянського Союзу, а також у Німеччині, Франції, Швейцарії, США та інших. Протягом багатьох років Т.Б.Вєркіна пропагувала сучасну українську музику, маючи фондові записи на Українському радіо. Вона стала першим виконавцем творів Валентина Бібіка, Володимира Золотухіна, Марка Кармінського, Володимира Птушкіна, які із вдячністю присвячували їй свою музику.

На честь Т.Б.Вєркіної Міжнародною Космічною Агенцією названа зірка у Всесвіті.

Особисті творчі надбання Тетяни Борисівни були, є і завжди будуть надихати колег, учнів, друзів!

СВІТЛА ПАМ'ЯТЬ ВИДАТНІЙ ЛЮДИНІ, ВЧИТЕЛЮ, СПРАВЖНЬОМУ ДРУГУ, МУДРОМУ НАСТАВНИКУ…