Ювілей кафедри інтерпретології та аналізу музики


6-8 грудня 2019 року у ХНУМ імені І.П.Котляревського при підтримці БФ «Харківські Асамблеї» в межах щорічного мистецького проекту «Практична музикологія» відбулися заходи з нагоди 15-річчя від дня заснування університетської кафедри інтерпретології та аналізу музики.

Модератори заходу: завідувач кафедри інтерпретології та аналізу музики, доктор мистецтвознавства, професор Людмила Володимирівна Шаповалова, кандидат мистецтвознавства, доцент Юлія Вікторінва Ніколаєвська, кандидат мистецтвознавства, доцент Ірина Юріївна Сухленко; Чан Сіцюй, Чжоу Ї, Ян Хаосюань, Ян Янь (секція іноземних аспірантів).

Ідея триденного марафону полягала в тому, щоб висвітлити панормау багатовимірної діяльності кафедри та напрацьований нею досвід - це майстер-клас інтерпретолога з ОНМА імені А.В.Нежданової, Народного артиста України, доктора мистецтвознавства, професора Івана Єргієва, «Ярмарок наукових ідей»  (альтернатива студентському формату виступу, коли за 2 хвилини доповідач має довести цінність своєї наукової концепції), конференція за участю китайських студентів та аспірантів (26 учасників), Круглий стіл «Інтерпретологія як інтегративна наука», науково-практична конференція «Homo interpretatus у творчій практиці  сьогодення», концерти - Пам'яті музикознавця, кандидата мистецтвознавства, доцента Ірини Михайлівни Полусмяк; «День народження на кафедрі інтерпретології».

За висловом завідувача кафедри - професора Людмили Шаповалової, яка відкрила Круглий Стіл, «виконавство - як стратегія, є територією науки ін6терпретології. Основні напрямии діяльності кафедри є: 1) забезпечення науковим компендіумом магістрів виконавських спеціальностей (для звіту підготовлено схему, на якій унаочнено динаміку зространня кількості захищених кандидатів - випускників магістратури - це 5-7 % від загалу); 2) за 15 років на кафедрі підготовлено та захищено 55 кандидатських дисертацій, з них 34 - з наукового класу професора Людмили Шаповалової, 8 - доцента Юлії Ніколаївської, 5 китайських аспірантів з класу доцента Мар'яни Чернявської; 3) випуск наукової збірки "Магістреських читань" як апробації наукових ідей музикантів-виконавців; 4) міжнародні зв'язки - виступи на міжнародних конференціях України, Росії, Бельгії, Білорусі, Великобританії, Італії, Латвії».

У Круглому столі виступили шановані вітчизняні вчені - колеги-інтерпретологі з інших міст України: доктор мистецтвознавства, професор НМАУ імені П.І.Чайковського Віктор Москаленко, доктор мистецтвознавства, професор Іван Єргієв, кандидат мистецтвознавства, професор ЛНМА імені М.В.Лисенка Ольга Катрич, доктор мистецтвознавства, професор ХДАК Наталія Рябуха, композитор Олександр Щетинський. Завершельне слово на Круглому столі мала кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри інтерпретології та аналізу музики ХНУМ імені І.П.Котляревського Юлія Ніколаєвська із презентацією авторської теоретичної концепції у монографії, зміст якої інтегрує її педагогічний і творчий досвід.

Спеціальний гість - фольклорний гурт «Муравський шлях» - емблематично пов'язав традицію культури Слобожанщини з її теперішнім часом - ХХІ століттям, в якому розвивається мистецька освіта. Отже духовний світ українгської культури є фундаментом професійної творчості музикантів ХНУМ.

Категорія пам'яті об'єднала два концерти в межах заходу. Перший - данина пам'яті і шани колезі, відомому теоретику старшої генерації харпківської музикознавчої школи Ірині Полусмяк (1952-2019). Програма другого конецерту склалася з бажань самих випускників зіграти на честь викладачів, з якими вони працювали над науковими текстами.

У святкових заходах взяли участь виконавці:

на відкритті Круглого столу - Студентський Хор ХНУМ імені І.П.Котляревського, худождній керівник - Заслужений діяч мистецтв України, професор Сергій Прокопов, хормейстери - лауреати та дипломанти веікраїнських конкурсів, доцент Гання СавельєваОлексій Фартушка;

у Концерті пам'яті Ірини Полусмяк  – Володимир Богатирьов, Дар'я Гапоненко, Сергій Давидов, Сергій Казанцев, Владислав Леоненко, Олександра Малацьковська, Валерія Мартинова, Артем Новиков, Антон Оніщенко, Павло Роденко, Богдан Стецюк, Роман Стецюк, Аліна Харенко, Анна Хуторська, Олег Шведов;

прозвучали твори: «Аретуза» Б. Бріттена (6-а п’єса з циклу «Шість метаморфоз» за Овідієм), ор. 49 для гобоя соло; «Кадіш» М. Равеля; «Ламентація і Танго» для бас-гитари та фортепіано В. Богатирьова; «Французька весна» (версія для кларнета соло) Р. Каширцева; «Орфей PublicTalk» (фантазія на музику до спектаклю) О. Малацьковської; джазові композиції та імпровізації на джазові стандарти;

у святковому Концерті «День народження на кафедрі інтерпретології та аналізу музики» - Анна Аулова,Сергій Давидов, Володимир Доценко, Ольга Калашникова, Олег Копелюк, Олександр Литвищенко, Владислав Петрик, Володимир Птушкін, Ігор Седюк, Ірина Сухленко, Ехсан Таваккол;

прозвучали твори: «Ловець мрії» Я. Накагави; «Tango» Р. Дьєнса; «Ефект метелика» С. Андроне; «Варіації на тему Паганіні» В. Лютославського; «Всякому городу» О. Щетинського; Фантазія на три українські пісні Е. Таваккола; Три прелюдії В. Черненка (Присвяти «Баху», «Леонтовичу», «Веберну») та інші.

Доктор мистецтвознавства Людмила Шаповалова, кандидат мистецтвознавства Марія Борисенко

 


АФІШИ


КОНФЕРЕНЦІЯ

«Інтерпретологія як інтегративна наука»,


КОНЦЕРТИ

Концерт пам'яті Ірини Полусмяк


In memory


6 грудня 2019 року у Малій залі ХНУМ в рамках проекту «Практична музикологія», організованого університетською кафедрою «інтерпретології та аналізу музики», за підтримки БФ «Харківські Асамблеї» відбувся концерт пам’яті кандидата мистецтвознавства, доцента, доцента кафедри інтерпретології та аналізу музики Ірини Михайлівни Полусмяк.


Із вступною промовою виступила завідувач кафедри інтерпретології та аналізу музики, доктор мистецтвознавства, професор Людмила Володимирівна Шаповалова.

Кафедра інтерпретології та аналізу музики, на якій працювала І. М. Полусмяк останні роки, запросила для участі в меморіальному творчому вечорі випускників її наукового класу з бакалаврських та магістерських робіт, а також аспірантів. Кожен з її учнів згадав найкращі моменти спілкування з Іриною Михайлівною, часом кумедні, часом іронічні, але обов’язково просякнуті її добротою і людяністю.

Зі сцени лунали слова подяки, а щирі почуття і повага віддзеркалювалися в емоційних епітетах: «чарівна», «жінка з інтелектуальним кодом», «вона розширила нашу свідомість» тощо. Настанова І. М. Полусмяк залишилася в пам’яті її учнів, а саме, керуватися виправданим оптимізмом і впевненістю. Навчальний процес вона невимушено впроваджувала зовсім не схожим на загальні методики чином. Принаймні, обіцянки завжди виправдовувалися, а наукова робота під її керівництвом ставала переконливим свідомим вибором кожного.

Програма концерту зібрана таким чином, що спогади про Ірину Михайлівну чергувалися з музичним приношенням Вчителю від її учнів, втім кожний з учасників самостійно обирав твір для свого виконання.

Валерія Мартинова зіграла «Аретузу» Б. Бріттена (п’єса з циклу «Шість метаморфоз» по Овідію), ор. 49 для гобоя соло.

Дует у складі Анни Хуторської (вокал) та Аліни Харенко (партія фортепіано) виконали  «Кадиш» М. Равеля.

Композитор, гітаріст Володимир Богатирьов і піаніст Сергій Казанцев представили авторський твір «Ламентація і Танго» для бас-гітариі фортепіано. Партію бас-гітари зіграв автор.

Руслан Каширцев також виступив із власним твором «Французька весна» (версія для кларнета соло).

Композиторка Олександра Малацьковська – одноосібно авторка і виконавиця – співала під власний акомпанемент на фортепіано фантазію на музику до вистави«Орфей Public Talk».

На концерті-пам’яті виступили два джазових ансамблі. Перший у складі: Павла Роденка, Олега Шведова, Влада Леоненка, Артема Новікова та Антона Оніщенка. Другий у складі: Богдана Стецюка, Романа Стецюка, Дар'ї Гапоненко, Владислава Карбовського і Владислава Леоненка.

Завершив концерт кандидат мистецтвознавства,доцент університетської кафедри музичного мистецтва естради та джазу Сергій Давидов (фортепіано) – друг та випускник аспірантури з наукового класу І. М. Полусмяк, зігравши власну джазову композицію на її честь.

Ведуча концерту – кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри інтерпретології та аналізу музики Юлія Ніколаєвська.

Світла пам’ять Ірині Михайлівні Полусмяк…

Марина Дербас


Святковий концерт до ювілею каіфедри інтерпретології та аналізу музики із вітанням викладачів ХНУМ.

 Матеріали підготували Марія Борисенко, Тетяна Казакова

Фото - Людмила Казакова, Марина Дербас