День XII08.10.2019В Актовій залі Фізико-технічного інституту низьких температур імені Б. І. Вєркіна НАН України в рамках Міжнародного музичного фестивалю «Харківські Асаблеї» відбувся концерт «Філармонія фізиків» до 100-річчя від Дня народження видатного вченого-фізика, засновника та директора ФТІНТ НАН України, академіка Бориса Ієремійовича Вєркіна.

До присутніх у залі звернулася донька Бориса Вєркіна – художній керівник фестивалю, ректор університету мистецтв, Народна артистка України, професорТетяна Вєркіна: «Борис Вєркін був не просто директором , він був БУДІВНИЧИМ у самому широкому сенсі цього слова. Він створив не тільки інститут НИЗЬКИХ ТЕМПЕРАТУР, а й супутні виробничі структури; під його керівництвом було створене ціле містечко, яке отримало таку теплу назву: ХУТІР ВЄРКІНА... Він завжди був у пошуці нових ідей. Імітував космічні умови Луни та Марса, розробляв нові прибори для кораблів, для медицини, біології, займався зберіганням біологічних тканин, харчових продуктів. Але крім цього, він створив ще й Філармонію фізиків, культурне життя якої було більш глибоке і насичене, ніж життя міської філармонії. А ще він був чудовим батьком. Коли ми назавжди прощались з ним, я подумала: але ж тепер не буде філармонії фізиків; я повинна щось зробити! І я вирішила зробити ФЕСТИВАЛЬ. І ось так співпало, що на ХХVI «Харківські Асамблеї», присвячені І. П. Котляревському, припало 100-річчя від Дня народження мого батька. Вони обидва – будівничі. Іван Котляревський – засновник нової української літератури, а Борис Вєркін – нового для Харкова наукового напряму. Сьогодні, в нелегкі для фундаментальної науки і класичного мистецтва часи я хочу побажати нам усім вистояти. А допоможе нам у цьому МУЗИКА, яку так любив мій батько».

У заході також взяв участь замісник генерального директора ХНАТОБ Ігор Тулузов.

Виступили колективи та солісти Харківського національного університету мистецтв імені І. П. КотляревськогоСтудентський хор (художній керівник – Заслужений діяч мистецтв України, професор Сергій Прокопов), Арсеній Ставицький (віолончель), Микита Бурцев (бас-баритон), Віталій Ляшко, Владислав Петрик (кларнет), Анна Сагалова, Денис Кашуба, Максим Шадько (фортепіано); Харківського національного академічного театру опери та балету ім. М. В. Лисенка – оркестр (головний диригент – почесний професор Католицького університету «New Spain» м. Флорида, США, кавалер Золотої медалі Константинівського ордену короля Іспанії «Рицар правосуддя» – Дмитро Морозов), співаки – Максим Ворочек, Алла Мішакова, Олексій Сребницький.

У програмі прозвучали твори: Хоровий концерт «Всі язиці восплещите руками» М. Березовського (прем’єра у Харкові); Прелюдія, Алеманда, Куранта Й. С. Баха; «До музики» Ф. Шуберта, неаполітанська пісня «Non Ti Scordar Di Me», «Романс» Л. Шукайло; «Рондо-капрічіозо» Ф. Мендельсона; Соната для клрнету та фортепіано Ф. Пуленка; Романс Надіра з опери «Шукачі перлів» Ж. Бізе; Арі з опери «Сила долі» Дж. Верді; Арія Калафа з опери «Турандот» Дж. Пуччіні; Увертюра до опери «Весілля Фігаро» В. Моцарта.

Ведуча концертуТаїсія Диняк

Олександр ЧЕПАЛОВ: ФИЗИКИ ВСЕГДА НЕМНОГО ЛИРИКИ. А ЗНАЧИТ, МЕЛОМАНЫ… «Харьковские Известия», 19.10.2019 

У Великій залі ХНУМ імені І. П. Котляревського відбувся вечір Камерної музики. Творчі керівники проекту – завідувач кафедри камерного ансамблю, кандидат мистецтвознавства, доцент Жанна Дедусенко, доцент кафедри струнних інструментів Микола Удовиченко.

У концерті взяли участь лауреати міжнародних конкурсів – Ірина Григоренко, Ольга Ільяшенко, Станіслав Кучеренко, Інна Успенська (скрипка), Ліана Жданова, Надія Сафіна (альт), Артем Литовченко, Антон Сладкомедов (віолончель). Партія фортепіано – лауреати міжнародних конкурсів Сергій Казанцев, Аліна Петренко, Олеся Пупіна, Максим Чуб.

Ведуча – Вікторія Ніколюк.

У програмі прозвучали твори: Соната C-Dur для скрипки та фортепіано у 3-х частинах М. Березовського, «Сонатне Алегро» для альта та фортепіано Д. Бортнянського, Соната B-Dur для скрипки та фортепіано, Струнний квартет С-Dur, № 19» у 4-х частинах В. Моцарта, Фортепіанне тріо Es-Dur, № 2», І частина Ф. Шуберта

Жана Дедусенко: «Тема нинішніх Асамблей розкривається навколо Івана Котляревського та його найближчих сучасників-музикантів. Серед них нашу увагу привернули композитори Максим Березовський та Дмитро Бортнянський, які залишили нам низку цікавих інструментальних творів. Вони рідко виконуються, і сучасним виконавцям було дуже цікаво з ними познайомитися. Адже ми мало знаємо про свої досягнення, витоки та історію.

У програмі концерту, зокрема, прозвучало «Сонатне алегро» Д. Бортнянського. В оригіналі воно написано для клавесина, але існує його версія Борисовського для альта і фортепіано, яку і було виконано.

Інший пласт програми склали твори європейських композиторів, зокрема, В. Моцарта та Ф. Шуберта. Дуже приємно, що виконавцями цих опусів були як студенти, так і викладачі, аспіранти. Так, наприклад, відкривав концерт дует викладачів кафедри – Олесі Пупіної та Станіслава Кучеренка, які виконали Сонату М. Березовського. Нагадаю, що Олеся нещодавно стажувалася у Вищих музичних закладах Німеччині за напрямком "Камерне та сольне музикування", а Станіслав збирається найближчим часом стажуватися у місті Порту в Португалії, де він, як раз, і планує зіграти невідомий для європейської громади твір М. Березовського.

Усі учасники продемонстрували високу професійну підготовку, тонкий смак, почуття стилю, культуру звука та ансамблевого діалогу».

Одна з учасниць проекту зазначила: «Участь у "Харківських Асамблеях" я беру вже не вперше, але кожного разу для мене – це великий досвід та нові яскраві враження».

 

Марія Борисенко, Тетяна Казакова, Інна Калініна, Катерина Литвинова

Фото - Людмила Казакова, Інна Калініна, Катерина Литвинова