День XVII13.10.2019

 

В рамках програми академічної мобільності ERASMUS+ театральний факультет ХНУМ імені І. П. Котляревського із 6-денним візитом відвідав Хельдер Майя – сценограф, декан театрального факультету університету ESMAE (EscolaSuperiordeMúsicaeArtesdoEspetáculodoPorto, м. Порту, Португалія).

Про перший день візиту

Програма його перебування у Харкові з 8 по 13 жовтня включила ознайомлення гостя із навчальним процесом на театральному факультеті університету мистецтв, зустрічі з керівництвом факультету та кафедр, а також студентами, викладачами.

Х. Майя відвідав лекції та практичні заняття з майстерності актора, виставу «Попелюха» студентів ІІІ курсу кафедри майстерності актора та режисури театру анімації, провів для студентів театрального факультету лекцію «Сценографія і перформанс у сучасному світі».

З метою ознайомлення із театральним мистецтвом у Харкові зарубіжний гість переглянув вистави Харківського академічного українського драматичного театр ім. Т. Г. Шевченка і Харківського державного академічного російського драматичного театру ім. О. С. Пушкіна,  відвідав музей Харківського академічного театру ляльок ім. В. Афанасьєва, де зустрівся з університетськими викладачами кафедри майстерності актора та режисури театру анімації, головним режисером театру О. Дмитрієвою та головним художником – О. Денисовою.

Португальський колега висловив гарні враження від спілкування з харківськими колегами, тож у майбутньому ми сподіваємось на плідну співпрацю з вищою театральною школою м. Порту. 

 


У Великій залі ХНУМ імені І. П. Котляревського відбувся традиційний для щорічних «Харківських Асамблей» концерт фортепіанної музики за участі студентів університетської кафедри спеціального фортепіано та учнів відділу спеціального фортепіано ХССМШ-і. Ведуча – Вікторія Ніколюк.

Серед учнів музичної школи-інтернату взяли участь: Володимир та Василь Пу (клас старшого викладача Наталії Сутулової), Валерія Мотора (клас Наталії Власенко), Наталія Кравченко (клас Галини Карелової), Таїсія Касьяненко (клас викладача-методиста Наталії Скребцової), Дарья Саннікова (клас викладача Олесі Закліківської), Аліса Звєздова (клас викладача вищої категорії – Марини Трембовлевої), Катерина Павленко (клас Заслуженої артистки України, доцента Ніни Руденко), Андрій Холодков (клас завідувача відділу спеціального фортепіано Світлани Захарової), Олександр Невмержицький (клас Наталії Баличевої).

Серед студентів університету виступили: Сніжана Коровіна (клас старшого викладача Наталії Сутулової), Анастасія Гай (клас Народної артистки України, професора Тетяни Вєркіної), Ангеліна Суботіна, Ольга Кучерява (клас Заслуженої артистки України, доцента Ніни Руденко), В’ячеслав Каріков (клас Заслуженої артистки України Анни Сагалової), Дарина Белявцева, Сун Вень Юань (клас доцента Марії Бондаренко), Аліна Петренко (клас доцента Кіри Тимофеєвої), Маргарита Ушакова, Яков Воскобойніков (клас професора Наталії Горецької).

«Цьогорічний фестиваль присвячений видатному українському драматургу та поету, Івану Петровичу Котляревському. Наш вуз надзвичайно гордий тим, що носить ім´я цього великого митця» – це теплі, доречно сказані слова ведучої Вікторії Ніколюк відкрили концерт. Першими виступили наймолодші учасники – брати-близнюки Володимир та Василь Пу, які чудово впоралися із Сонатами G-dur та B-durД. Скарлатті.

Програму концерту склали, переважно, твори епохи бароко та класицизму, а також українських авторів, відповідно до теми цьогорічного фестивалю: Соната C-dur, І частина, Фантазія c-mollВ. Моцарта, Прелюдія та фуга Cis-dur, з Iтому ДТК, Симфонія з Партити c-moll, Сарабанда та Жига з Партити B-dur, Прелюдія та фуга g-moll, з IIтому ДТК Й. С. Баха, Cоната № 3, І частина; Соната № 10, ІІ та ІІІ частини Л. Бетховена, Прелюдія та 2 п’єси з циклу «Кримські ескізи» С. Борткевича, Сонати g-moll та cis-mollА. Солера, «Молоточки Тік-так» Ф. Куперена та інші.

Концерт, підготовлений учнями відділу спеціального фортепіано Харківської середньої спеціалізованої музичної школи-інтернату сумісно зі студентами кафедри спеціального фортепіано Харківського національного університету мистецтв, за якістю виконання конкурував із фестивальними концертами досвідчених музикантів.


У Великій залі ХНУМ імені І. П. Котляревського відбувся концерт за участю студентського Камерного оркестру, гостей фестивалю  диригентів Хедвіга Швіберга (м. Брюссель, Бельгія), Заслуженої артистки України Вікторії Жадько (м. Київ, Україна), солістів – Хедвіга Швіберга (кларнет), Наталії Сікорської (клавесин, м. Київ, Україна), а також викладачів і студентів університету – Емми Купріяненко (альт), Олега Копелюка, Ігоря Седюка (фортепіано), Арсенія Ставицького (віолончель), Ганни Власової (арфа). Ведучі – Таїсія Диняк, Олександр Лисичка. 

Згадуючи історію останніх кількох фестивалів, нагадаємо, що цей великий проект прийшовся на точку його «золотого перетину», як і торік – 13 жовтня, коли виступив той самий студентський колектив у рамках «Харківських Асамблей» під керівництвом Заслуженого діяча мистецтв України, професора Леоніда Холоденка. А ще рік тому у цей день відбувся захід «З Днем народження, університет!», зібравший гостей-учасників і друзів для привітання нашого вишу-іменинника з інших провідних освітніх і наукових інституцій міста.

Цього разу з одним колективом виступили відразу два диригенти – Хедвіг Швімберг і Вікторія Жадько, так само, як у фестивальному концерті до 30-річчя класу гітари Харківського національного університету мистецтв, де за диригентським пультом Гітарного оркестру стояли його художній керівник, Заслужений артист України, професор Володимир Доценко та гість фестивалю Міклош Давід Павлович (гітара, Угорщина).

Насичену програму концерту склали твори українців та австрійців, чехів та бельгійців, класиків та наших сучасників. Серед них більшу кількість становили українські та харківські прем’єри.

Відкрив концерт Квінтет C-dur у 3-х частинах Д. Бортнянського у складі виконаців - лауреатів міжнародних конкурсів Хедвіга Швімберга (кларнет), Наталії Сікорської (клавесин), Емми Купріяненко (альт), Арсенія Ставицького (віолончель), Анни Власової (арфа). Партію скрипки твору-оригіналу було перекладено для кларнета в редакції композитора – Заслуженого діяча мистецтв України, професора Сергія Турнєєва.

Також прозвучали Концерт для клавесина та струнного оркестру, f-moll Вільгельма Фрідемана Баха (старшого сина Й. С. Баха), Увертюра до опери «Алкід» Д. Бортнянського (тож матиме мрію, у майбутньому почути в нашому місті всю оперу) у виконанні Камерного оркестру ХНУМ під управлінням Вікторії Жадько, партія клавесина – Наталія Сікорська; Дивертисмент для струнного оркестру, D-dur, KV 136 (що отримав неофіційну назву «Зальцбурзька симфонія») В. Моцарта – диригент Хедвіг Швімберг.

Плеяду зіркових солістів вечора доповнив відомий харківський дует, який нещодавно привіз лауреатську премію та приз глядацьких симпатій з Міжнародного конкурсу фортепіанних дуетів ім. Suzana Szorenyi, м. Бухарест, РумуніяІгор Седюк та Олег Копелюк. Для харків’ян вони підготували ексклюзив: прем’єрне виконання в Україні Концерту для фортепіано в чотири руки з оркестром, B-dur Леопольда Кожелуха – чеського композитора, сучасника В. Моцарта, Д. Бортнянського, В. Ф. Баха.

Здивування та новинки на цьому не закінчилися, на слухачів чекала ще одна прем’єра – Арія сучасного бельгійського композитора В. Вестерлінка, що прозвучала у виконанні Студентського Камерного оркестру під управлінням Хедвіга Швімберга (завдяки ньому ця прем’єра і стала можливою).

Закрив програму «Концерт у стилі бароко» для кларнета і струнного оркестру Сергія Турнєєва, соліст – Хедвіг Швімберг (кларнет), диригент – Вікторія Жадько. Цей твір було написано спеціально для Хедвіга у 2008 році. Він став результатом творчої співпраці композитора і виконавця, світова прем’єра відбулася того ж року у Брюссельській Королівській Консерваторії (Бельгія), харківська – у ХНУМ імені І. П. Котляревського 2016 року. 

Хедвіг Швімберг – фламандський кларнетист, родом з м. Брюгге (Бельгія), поєднав брюссельську та німецьку кларнетові школи (навчався у засновника бельгійської школи гри на кларнеті Жана Тостено у Королівській Консерватории м. Гент та у профессора профессора Карла Ляйстера в м. Берлін. Лауреат Міжнародного конкурсу кларнетистів ім. М. ван Гюхт, міжнародних конкурсів у м. Тулон (Франція) і м. Ейндговен (Нідерланди); в минулому – соліст Фламандського радіооркестру, професор Брюссельської Королівської консерваторії, постійний учасник конкурсів та фестивалів у м. Авіла (Іспанія), м. Будапешт (Угорщина), член журі багатьох національних і міжнародних конкурсів кларнетистів. Він єконцертуючим кларнетистом і диригентом, засновником Брюссельського хору кларнетів / Brüssels Clarinet chor, представником компанії Selmer та грає на іменному кларнеті «Selmer Paris». Музикант дає майстер-класи та виступає з концертами в країнах Європи, США, Японії, Тайвані. Цього року студенти нашого університету також мали можливість відвідати його майстер-клас.

Вікторія Жадько – український диригент, гітаристка, педагог, Заслужена артистка України, лауреат багатьох престижних міжнародних диригентських конкурсів. Як гітаристка і диригент Вікторія Жадько гастролювала у Бельгії, Великобританії, Данії, Нідерландах, Німеччині, Польщі, Росії, Фінляндії, Франції, Угорщині, співпрацювала з провідними симфонічними колективами України, серед них - студентський Камерний оркестр ХНУМ. 

Наталія Сікорська – відома українська піаністка та клавесиністка, лауреат міжнародних конкурсів, кандидат мистецтвознавства, концертмейстер кафедри скрипки НМАУ імені П. І. Чайковського. Протягом багаторічної концертної діяльності вона вдосконалювала майстерність на численних майстер-класах європейських музикантів за різними виконавськими профілями – сольне виконавство на клавесині та старовинних молоточкових клавірах, бассо контінуо, імпровізація і партіменто, настройка і темперація клавесину, старовинна нотація. У ХНУМ імені І. П. Котляревського музикант провела творчу зустріч. 

Тетяна Казакова. КОНЦЕРТ КАМЕРНОГО ОРКЕСТРУ ХНУМ: ВІД В.Ф.БАХА ДО В.ВЕСТЕРЛІНКА: РЕЦЕНЗІЯ.

 


Сторінку підготували Марія Борисенко, Михайло Милий, Вікторія Махсма, Поліна Щукіна, Ангеліна Мамона, Таїсія Диняк, Олександр Лисичка

Фото – Людмила Казакова