У артистів 25 годин на добу02.09.2019

Мистецька хода першокурсників

 

2-го вересня 2019 року з нагоди Дня знань у ХНУМ імені І. П. Котляревського відбулася традиційна посвята першокурсників у студенти. Вона включала студентську ходу по «Золотому колу» мистецького Харкова, урочисті вітання адміністрації університету, вручення студентських квитків, концерт.

Хода «Золотим колом» для нас – це відвідини провідних мистецьких закладів Харкова, знайомство з їх керівництвом як із майбутнім роботодавцем.

Отже, мандруймо з нами!


Зупинка перша

Ляльки не тільки для дітейБіля Харківського державного академічного театру ляльок ім. В. А. Афанасьєва нас зустрів колишній випускник університету мистецтв, а нині – директор театру, Заслужений артист України Володимир Решетняк. Він розповів про репертуар театру, що нараховує 40 спектаклів, про цікаві постановки творів У. Шекспіра, М. Гоголя, М. Булгакова.

«Приходьте, дивіться, знайомтеся», – запросив директор, наголосивши, що для студентів мистецьких вишів вхід безкоштовний по студентським квиткам. Сезон розпочнеться 14-го вересня.


Зупинка друга

Три товариші: біг по вишневому садку з книжкою Гарсіа Лорки в руках


 

Розкриємо одразу інтригу заголовку. В ньому зашифровані головні постановки сезону Харківського державного академічного російського драматичного театру імені О. С. Пушкіна: «Три товариші» Е. Ремарка (режисер О. Середін), «Вишневий сад» А. Чехова (режисер М. Нестантінер), «Біг» М. Булгакова (режисер П. Ротилов), спектакль за мотивами поезії Г. Лорки (режисер – випускниця ХНУМ О. Турутя).

Директор, Заслужений працівник культури України Сергій Бичко наголосив на тому, що театр має бути, з одного боку, зухвалим, а, з іншого – серйозним: «Ми – ті люди, які змінюють реальність. Те, якою вона буде, залежить від поставлених нами завдань. Для студентства ж головним є накопичення духовного багажу: художня література, музика, спектаклі. Це і є той великий об’єм, який надасть можливість творити самим».

Пушкінський театр також запрошує студентів на всі свої спектаклі безкоштовно.


Зупинка третя

Найбільша оперна сцена в Європі

 

«Сподіваюсь, що більшість з вас працюватиме в театрах Харкова», – звернувся до першокурсників генеральний директор Харківського національного театру опери та балету імені М. В. Лисенка / СХІД OPERA Олег Орищенко.

Він розповів, що 850 працівників театру створюють замкнений цикл в одному приміщенні. За рік театр ставить біля 60-ти спектаклів, з яких 6, 7 прем’єр. Наш оперний люблять бельгійці, а також запрошують на гастролі у Нідерланди, США і Кітай. Але головне для театру – задовольнити естетичні потреби харків’ян.

Усіх бажаючих О. Орищенко запросив на оперу «Мазепа» П.Чайковського, постановка якої відбудеться 12-го вересня. Він підкреслив, що студенти ХНУМ будуть мати льготні відвідини у разі домовленості із деканами факультетів.


Зупинка четверта

Нові можливості Харківської філармонії


 

У філармонії нас зустріла керівник PR-групи Ірина Баришевська. Вона провела чудову екскурсію залами нового музичного комплексу: Колонною, Великою та Органною. Вона розповіла, що у Великій залі можна ставити опери завдяки технічним якостям сцени, частина якої «вміє» перетворюватись як на оркестрову яму, так і на партер.

«Наш колектив має нові можливості», – підкреслила І. Баришевськавиступи просто неба, ЗD-шоу (світло-музика) і т.ін.».

Але стрижнем художнього життя філармонії завжди залишається класика, і тому у жовтні ми матимемо можливість послухати «Аїду» Дж. Верді у постановці Т. Оніщенко.

«Ми відкриті для обговорення та втілення у життя цікавих ідей», – звернулася Ірина до студентів, як до своїх майбутніх колег і запросила до спілкування через соцмережі (Facebook та Instagram).


Зупинка п'ята

Найстаріший театр Харкова

 

У Харківському державному академічному драматичному театрі імені Т. Г. Шевченка студентів зустріла колишня випускниця ХНУМ, актриса, режисер, Заслужена артистка України Оксана Стеценко. Вона згадала, як юною дівчиною підпрацьовувала вечорами у гардеробі та мріяла про сцену. А сьогодні вона стала художнім керівником І-го курсу театрального відділення ХНУМ.

«Я хочу, щоб театр Шевченка став для моїх студентів рідним домом, в якому б вони, з одного боку, черпали натхнення від мистецької традиції, а з іншого – стали фахівцями, які відчувають подих сучасності. Вчіться натхненно!» – побажала О. Стеценко студентам.


Зупинка шоста – і це надовго...

Зустріч в університеті


 

Кульмінацією святкування Дня знань стало зібрання першокурсників у Великій залі ХНУМ. Урочистості розпочалися виконанням двох гімнів – України та Gaudeamus Igitur – студентським університетським хором (керівник – Народний артист України, професор Сергій Прокопов).

Особисте привітання із початком нового навчального року прозвучало від ректора, Народної артистки України, Заслуженого діяча мистецтв України, професора, кандидата мистецтвознавства, кавалера Ордену «За заслуги» ІІ, ІІІ ступеня, Почесного громадянина міста Харкова Тетяни Вєркіної. Її побажання студентам – навчитися посміхатися один одному, як це роблять європейці, і жити по європейські, відчуваючи свободу і власну гідність.

Ректор також звернула увагу на головний мистецький захід вишу – відомий у світі Міжнародний музичний фестиваль «Харківські Асамблеї», що цьогоріч стане ювілейним і буде присвячений пам’яті видатного українського письменника І. П. Котляревського. До цього свята готуються постановки «Енеїди» та «Наталки Полтавки», а також виконання симфонії М. Березовського, ноти якого віднайшов Кирило Карабиць (син відомого українського композитора Івана Карабиця). Твір прозвучить у виконанні Студентського симфонічного оркестру ХНУМ, диригент – ректор Вищої школи музики міста Нюрнберґа, професор Кристоф Адт.

«Будьмо будівельниками!» – завершила своє вітання Тетяна Вєркіна, маючи на увазі розбудову у філософському сенсі.

Привітати зі святом викладачів і студентів ХНУМ прийшли директор Харківської музичної школи-десятирічки, Почесний громадянин міста Харкова, Заслужений діяч мистецтв України, професор ХНУМ Валерій Алтухов, а також директори театрів: Харківського академічного театру музичної комедії – Заслужений діяч мистецтв України Ігор Коваль, Харківського театру для дітей та юнацтва – Андрій Гапанович, Харківського державного академічного російського драматичного театру імені О. С. Пушкіна – Заслужений працівник культури України Сергій Бичко.

В. Алтухов поділився своєю мрією про школу майбутнього, яка б відповідала європейським стандартам.

І. Коваль підкреслив, що головне у житті людини – це прагнення до Високого, зокрема - втілення себе у мистецтві. Цьому прагненню може заважати побут, який краще звести до мінімуму.

А. Гапанович нагадав відому приказку викладачів про те, що навчити не можливо, можна тільки навчитися і побажав студентам свій професійний шлях скаладати з маленьких досягнень і йти вперед. Він звернув увагу, що у майбутньому році ТЮГ буде відмічати своє сторіччя, до підготовки святкування якого можна долучитися і студентам.

А С. Бичко проникливо прочитав вірш Б. Пастернка «Быть знаменитым некрасиво…».

Першокурсників також привітали декани трьох університетських факультетів: оркестрового – Заслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, професор Марина Бевз; виконавсько-музикознавчого – Заслужений діяч мистецтв України, професор Сергій Турнєєв, і театрального – кандидат мистецтвознавства, доцент Яна Партола.

М. Бевз наголосила на тому, що декан – це, насамперед, друг студентів, якого не треба боятися, а можна звертатися з усіма проблемами: «Ми будемо вас любити», – із чудовою посмішкою пообіцяла студентам М. Бевз.

«Як добре, що у мене не було вільного часу», – згадав свої студентські роки С. Турнєєв і запевнив першокурсників, що часу на досуг у них не буде.

«Ми будемо запалювати зірки не для себе, а для всіх», – завершила привітання Я. Партола.


Перший старт 

Свято продовжилось урочистим концертом, в якому взяли участь талановиті першокурсники. Додаємо програму:

В. Зубицький «Джаз-партита», І частинаВіталій Борисенко (баян); Л. Шукайло «Інтермецо» – Руф Савченко (скрипка), концертмейстер – Валерія Кізка; М. Дюплесі «Кавалькада» – Микита Воробйов (гітара); Л. Шукайло «Романс»Микита Волков (кларнет), концертмейстер Людмила Суздальцева; Й. Крамер «Весняний настрій» – Валерія Несвіт (фортепіано); М. Мусоргський «Думка Парасі» з опери «Сорочинська ярмарка»Анастасія Бєляєва (сопрано), концертмейстер Світлана Проненко; Ф. Ліст «Трансцендентний етюд», № 10, f-mollАнастасія Гай (фортепіано); привітання від театрального факультету: театральна композиція «Людина має крила», художній керівник – Заслужена артистка України Оксана Стеценко.

Оптимізму, удачі, натхнення усьому колективу нашого університету побажали блискучі ведучі святкової програми Таїсія Диняк і Олександр Лисичка.

ШАНОВНІ ДРУЗІ, ВІТАЄМО ВАС ІЗ НОВИМ НАВЧАЛЬНИМ РОКОМ І НЕХАЙ У НАС БУДЕ 25 ГОДИН НА ДОБУ!!!

Тетяна Казакова, Марія Борисенко
Фото - Людмила Казакова
Верстка - Михайло Бичек