Події червня 2019


3 червня. «Страсті по Матфею» Й. С. Баха, BWV244

 

Студенти та випускники ХНУМ імені І. П. Котляревського Ірина Тарасенко, Ксенія Ярова, Марина Вініченко, Дарина Козик, Віталій Манченко, Євген Польовий, Микита Бурцев, Олексій Вєтров виступили у новому проекті Заслуженої артистки України, доцента кафедри сольного співу та оперної підготовки Світлани Клебанової «IohannSebastianBachMatthȁusPassion, BWV 244».

Авторка концерту назвала його «демоверсією», тобто з усіх 78 частин твору на сцені прозвучали виключно арії та дуети з ораторії. Партію оркестру зіграли концертмейстери, лауреати міжнародних та всеукраїнських конкурсів Марина Семко, Денис Кашуба, Максим Шадько.

Вокальні номери студенти співали мовою оригіналу, а читець – студент-музикознавець Юрій Седлецький перед початком кожного з них пропонував переклад на російську мову головних фраз з оригінального тексту.

Звернення до найвідомішого та найвидатного твору світового мистецтва та вершини творчості Й. С. Баха викликає зацікавлення не тільки у слухачів, модераторів проекту, а й його безпосередніх учасників – студентів-виконавців. Ідея заходу поєднала «космос» музики Й. С. Баха та сприйняття нашого сучасника.

В музиці Й. С. Баха є ситуації Страсного богослужіння, у «я» сучасника є дії і рішення щодо євангельської теми страждань і смерті Іісуса Христа. Кількість наших дій і рішень обмежена, тоді як запас Й, С. Баха є нескінченним. Кожний номер концерту ставав дечим більшим, ніж просто арією чи дуетом. Він створював нову ситуацію. Зовнішньо нічого не змінюючи, він оновлював значення решти арій, всіх без винятку. Як в даному розкладі буде виглядати «я» сучасника, зіткнувшись із таким «суперником»? Який настрій сприятиме гідному виконанню? Як дійти до певної межі, за якою найсокровенніше зі «Страстей» Й. С. Баха стане наочним?

У планах креативного організатора Світлани Клебанової продовжити роботу над проектом і зробити більшерозгорнену версію до наступного фестивалю «Харківські асамблеї». Зокрема, планується додати речитативи, співуче читання Євангелія.

Отже, бажаємо успіхів!

Заслужена артистка України – Світлана Клебанова

Учасники проекту

Марина Дербас
Фото – Людмила Казакова