Концерт пам’яті Миколи Коваля18.03.2019


 

18 березня у Великій залі Харківського національного університету мистецтв імені І. П. Котляревського відбувся концерт пам’яті його колишнього випускника, відомого українського співака, Народного артиста України, соліста Харківського національного академічного театру опери та балету ім. М. Лисенка – Миколи Коваля


 

18 березня друзі і шанувальники голосу Миколи Коваля, Народного артиста України, соліста Харківської опери від 1975 року, професора кафедри сольного співу ХНУМ імені І. П. Котляревського, були присутні на концерті його пам’яті. Епіграфом цього вечора спогадів стала назва романтичної пісні Ігоря Шамо «Осіннє золото», де герой пісні згадує свою молодість і переноситься почуттями в юність. Так і на концерті учасники вокальної імпрези занурилися у часи життя Миколи Коваля, де барвами і звуками «видзвонював» його талант.

Серед виступаючих на сцені були рідні і друзі, колеги і партнери, учні і студенти його класу. До університету завітало багато гостей з ХНАТОБу; у відеозаписах представ Микола Коваль як соліст у виставах оперного театру: «Ріголетто» Дж. Верді (партія Ріголетто), «Борис Годунов» М. Мусоргського (партія Бориса), «Князь Ігор» О. Бородіна (партія князя Ігоря), «Пікова дама» П. І. Чайковського (партія Томського).

У ролі «провідника» по сторінках «книги пам’яті» виступив доктор мистецтвознавства, професор («Привид опери», як часто він себе називає) Олександр Чепалов і розповів про багаторічне професійне і приятельське спілкування з Миколою Петровичем в театрі або у гастрольних подорожах. Він яскраво представив кожного з учасників, а також сформував головне послання пам’ятного вечору: через спільні уявлення про співака його соратників і друзів  згадати про Миколу Коваля, який рік тому – 2 лютого 2018 року – пішов з життя, скласти музичний портрет і віддати йому пошану.

Наступником Миколи Коваля у вокальному класі в Консерваторії став Ігор Сахно і саме йому належало право відкрити вечір романсом С. Рахманінова «Судьба», за роялем була дружина Миколи Коваля – Тетяна Кондратьєва.

Наступником Миколи Коваля в оперному театрі Дмитром Маклюком було виконано романс «Соловей» П. І. Чайковського (партія фортепіано – Марія Тальвінська).

Партнерками по сцені за життя Миколи Коваля у різні часи були Олена Старікова (яка виконала у концерті арію Віолетти з опери Дж. Верді «Травіата», партія фортепіано – Наталія Кучма), Тетяна Скворцова (виконала романс Григорія і Христини Алчевських «Душа – се конвалія ніжна», партія фортепіано – Аліна Петренко).

Друзями Миколи Коваля, солістами ХНАТОБу Сергієм Стрижненко і Миколою Олійником були виконані арія Кончака з опери «Князь Ігор» О. Бородіна (партія фортепіано – Ольга Григорьєва, яка свого часу також була концертмейстером Миколи Коваля) і українську народну пісню «Взяв би я бандуру» (партія баяна – Ігор Снєдков, він теж багато років виступав на сцені разом із Миколою Ковалем).

Учні Миколи Коваля Роман Ткаченко, Роман Гордєєв і Олексій Вєтров до дня пам’яті свого наставника підготували виступи із Серенадою Сміта з опери «Пертська красуня» Ж. Бізе (партія фортепіано – Надія Ткаченко), романсом «Заборонена мелодія» С. Гастальдону (партія фортепіано – Ольга Григорьєва), піснею «Моя стежина» П. Майбороди (партія баяну – Ігор Снєдков).

Прикрасою концерту стало виконання провідними солістами оперного театру Аллою Мішаковою арії Тоски з однойменної опери  Дж. Пуччіні і Олексія Сребницького арії Калафу з опери «Турандот» Дж. Пуччіні.

Перед аудиторією поряд з фотопортретом Миколи Коваля, розміщеним на сцені, представ живий емоційний портрет людини: строгого вимогливого наставника, трепетного «батька» своїх студентів, дружнього партнера, відповідального артиста, щирого друга і завзятого приятеля, людини-мрійника і, водночас, сильного духом.

Завершив сценічну дію правнук Миколи Коваля Тимур Кондратьєв. Він звернувся до дідуся віршем, написаним до 70-річного ювілею співака, що поставило тиху кульмінаційну крапку в елегійно-сповідальній імпрезі пам’яті соліста ХНАТОБу, знаменитого виконавця провідних партій в репертуарі театру і наставника теперішніх виконавців.

Марина Дербас