Проект «Jazz у темряві»25.02.2019


 

25 лютого 2019 року у Великій залі Харківського національного університету мистецтв імені  І. П. Котляревського стартував унікальний проект «Джаз у темряві», покликаний допомогти талановитій молоді з вадами зору у втіленні їх творчих мрій, а через мистецьку самореалізацію вирішується одне з найскладніших завдань – їх адаптація в сучасному соціумі. Як зазначила художній керівник проекту, Заслужений діяч естрадних мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, доцент Наталя Дрожжина: «Історія сліпого художника – доказ того, що натхнення, терпіння і тверда воля здатні подолати будь-які перешкоди».


У телевізійному інтерв’ю обласному каналу UA: Харків (від 25.02.2019 р. https://www.facebook.com/watch/?v=304687550193864) Ганна Сагалова – голова ради молодих вчених ХНУМ і ради молодих вчених при Міністерстві культури України, старший викладач університетської кафедри спеціального фортепіано - наголосила: «Ідея заходу полягала в тому, щоб підтримати дітей з Харківського спеціального навчально-виховного комплексу імені В. Г. Короленка, надати їм можливість далі знайти свій шлях у житті. Концерт став одним з низки заходів у межах програми діяльності Харківського університетського консорціуму. Проект було здійснено під патронатом та при підтримці Людмили Бєлової – голови консорціуму, директора Харківського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України (Хар РІ НАДУ), де й заплановано його повторити.

Нагадаю, що восени 2018 року був підписаний договір про співпрацю між закладами вищої освіти – ХНУМ, Харківським національним університетом радіоелектроніки, Хар РІ НАДУ таХарківськім спеціальним навчально-виховним комплексом імені В. Г. Короленка, метою якого є допомога дітям з вадами зору для їх професійного становлення, а також при вступі до одного з цих вищих навчальних закладів. Рада Молодих Вчених ХНУМ встановлює контакт дітей із університетськими викладачами, допомагає дітям підготуватися до складання вступних іспитів в університет мистецтв. З наступного року планується проведення занять з теорії музики, задля цього будуть залучені не тільки педагоги, а й студенти університету в межах курсу педагогічної практики. За цими напрямками планується масштабна робота. Окрім цього, ХНУМ було проведено декілька виїзних концертів у навчально-виховний комплекс імені В. Г. Короленка. Сподіваємось, що це стане гарною традицією між нашими закладами».

Більш детальніше про концертну програму «Джаз у темряві», його концепцію та учасників розповідає художній керівник проекту - Наталя Дрожжина (детальніше): «Театр починається з вішалки, а концерт з афіші. На нашій афіші, яку створила талановитий харківський художник-дизайнер Анна Бевз, зашифрована програма проекту "Джаз у темряві". У контекст афіші вплетена картина художника Джона Брамблітта, який осліп у 30-літньому віці, але який продемонстрував, що можна малювати навіть, якщо ти сліпий і ніколи не побачиш свої картини. Цей художник на своєму особистому прикладі довів, що творчість може вивести із затяжної депресії, щоб дати можливість знову спілкуватися зі світом, який, здається, був вже назавжди втраченим.

Сьогодні Брамблітт відомий митець, який отримав широке світове визнання, а його життя – яскравий приклад того, як мистецтво принесло порятунок талановитій людині, в цьому випадку сліпота стала не фінальною, а відправною точкою в кар’єрі художника, адже втрата зору допомогла розкрити унікальність таланту Джона. Крім того, цей сліпий художник випустив книгу "Крик у темряві" і заснував ряд безкоштовних майстерень, де він вчить малюванню бідних людей з вадами зору.

Ось чому, творчість Джона Брамблітта стала символом та ідеєю нашого проекту "Джаз у темряві", в якому ми ставимо за мету допомогти обдарованим і талановитим дітям з проблемами зору знайти свій шлях у творчості, тому що творчість – один із кращих способів самореалізації, а мистецтво є стимулом до діяльності. Історія сліпого художника – доказ того, що натхнення, терпіння і тверда воля здатні подолати будь-які перешкоди».

Ще один вдалий приклад самореалізації в творчості – це шлях музичного дуету «Jazz In The Dark» (Іван Мохій – фортепіано, Геннадій Суменков – вокал) випускників Харківської гімназії-інтернату для сліпих дітей. Репертуар, який вони презентували на концерті, теж є символічним – балада «Amar pelos Dois» Сальвадора Собрала – переможця телевізійного конкурсу Євробачення, який проходив у Києві. Цей португальський хлопець теж має дуже серйозні проблеми зі здоров’ям, але, не зважаючи на це, саме він підкорив публіку всіх європейських країн своїм проникливим співом і став переможцем Євробачення-2017. Ця пісня, за словами Н. Дрожжиної, невипадково з’явилася в репертуарі хлопців: вона символізує волю людини з вадами здоров’я, яка незважаючи ні на що, знаходиться в музиці і щиро дарує свій талант людям. Авторська композиція з назвою «До зірок», де музиканти діляться своїми особистісними переживаннями у музиці, пролунала на концерті дуже зворушливо.

Як зазначила Н. Дрожжина, у концерті бере участь хоровий ансамбль «Сlassiс» музичного відділення (ДМШ № 13) при гімназії-інтернаті, хормейстер Людмила Петрівна Бондаренко, концертмейстер – Олександр Миколайович Сергієць, низький уклін цим професіоналам з великої літери, вони стільки любові і тепла віддають своїм вихованцям, що це гідно глибокої поваги. Хоровий ансамбль неодноразово ставав переможцем фестивалів і конкурсів в Польщі, Словаччині, республіканських конкурсів у Києві, Одесі, Запоріжжі, Полтаві та інших містах України. Колектив веде постійну концертну діяльність, виступаючи у благодійних заходах.

Хоровий ансамбль виконав дуже цікаву програму, де було місце і джазовій баладі початку ХХ-го століття «Moon River», і композиції, яка вважається неофіційним гімном Голівуду і є джазовим стандартом «Puttin' On The Ritz», і двом частинам з «Маленької джазової меси» Боба Чілкотта«Kyrie» та «Gloria», а також «The Rhythm Of The Life» – уривок з мюзиклу «Sweet Charity». Цікаво, що композиція Б. Чілкотта вперше в Україні прозвучала у 2009 році у виконанні студентів-хормейстерів Одеської національної музичної академії імені А. В. Нежданової. А в ХНУМ хоровий ансамбль виконав цю месу вперше у Харкові.

Учасниця цього колективу Маргарита Разуменко, дівчинка з прекрасним голосом, зізналася, що вона з дитинства мріє стати співачкою. На концерті вона виконала арію Крістіни «Think of me» з мюзиклу Ендрю Ллойда Веббера «Привид опери», а університет докладе зусиль, щоб допомогти їй в реалізації дитячих мрій, бо в неї є всі підстави стати гарною співачкою. Тому в рамках педагогічної практики з нею працює Маргарита Тараненко, студентка 2-го курсу університетської кафедри музичного мистецтва естради та джазу спеціальності «Естрадно-джазовий спів».

У концерті взяли участь як молоді учасники, так і заслужені майстри джазової музики: це випускники кафедри: джазовий піаніст Владислав Алтухов – організатор відкритого конкурсу естрадно-джазового виконавства, імпровізації та композиції в рамках міжнародного фестивалю «Музика-наш спільний дім», співачка Людмила Канівець, відомий в Україні джазовий квартет Jazz Road Quartet.

Молодий склад концерту представляє кавер-бенд студентів університету мистецтв та училища культури, а також дівочий джаз-бенд «All right», в якому творчо співпрацюють студентки трьох кафедр і трьох курсів.

Відкрив концертну програму відомий в Україні інструментальний джазовий квартет Jazz Road Quartet із композицією H. Warram «There will never be another you».

Далі виступив інструментально-вокальний дует «Jazz In The Dark» («Джаз у темряві»), який виконав ліричну баладу «Amar Pelos Dois», авторську композицію «Until The Star». Яскраво та динамічно прозвучала композиція за участю Людмили Канівець «Sway».

Творчий дует співачки Людмили Канівець та піаніста Владислава Алтухова за участю барабанщика Владислава Хорошевського та бас-гітариста Максима Максютова виконали композиції «Mr. Paganini», «Don’t get around much anymore». Кавер-бенд «Greed Band» презентував кавери в авторській версії на відому поп-пісню «Billie Jean» Майкла Джексона та джазовий стандарт «Take Five».

Завершував творчу подію яскравий дівочий колектив під назвою «Girls Band «All Right» з каверами на пісні «All about that bass», «Shadow on my face». Фінальна композиція «Я все бачу» прозвучала дуже зворушливо за участю солістів із гімназії-інтернату.

Концерт пройшов на великому підйомі і викликав небайдужість публіки. До речі, цю особливу подію відвідало чимало слухачів, в партері Великої зали ХНУМ не лишилося жодного вільного місця, також був повністю заповнений другий поверх зали. Публіка позитивно та жваво реагувала на кожний виступ виконавців.

Тож, вітаємо усіх організаторів, а також учасників із проведенням унікального заходу, бажаємо їм здоров’я, натхнення, удачі, реалізації подальших творчих проектів, а головне – Віри, Надії, Любові, не зважаючи на жодні життєві випробування!


Л. Канівець та дует «Джаз у темряві» - Г. Суменков (вокал), І. Мохій (фортепіано

І. Мохій

Дівочий гурт «All right»

Під час концерту

М. Разуменко та М. Тараненко

«Я все бачу»: солісти М. Разуменко, С. Панков

Керівник проекту Н. Дрожжина

Хоровий ансамбль «Classic», керівник Л. Бондаренко

Після концерту: з головою консорціуму Л. Бєловою

Роман Гончаренко
Фото – Людмила Казакова